Përmirësohet situata epidemiologjike në Kosovë! 5 humbje jete dhe 77 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Foto ilustruese

KOSOVË- Ndërsa në Kosovë filloi përjetimi i një vale të re të pandemisë së COVID-19 edhe për shkak të variantit delta, duket se situata epidemiologjike po përmirësohet gradualisht. Sot janë raportuar 77 raste të reja pozitive ndërsa kanë humbur betejën me jetën 5 persona. Shifrat e infektimeve dhe viktimave kanë pësuar një ulje të djeshme.
Sa i përket numrit të personave që kanë arritur të mposhtin virusin, duke u shëruar dhe t’i kthehen sërish normalitetit, gjatë 24 orët e fundit janë regjistruar 696 qytetarë të shëruar.

Kosova prej shfaqjes së rastit të parë me variantin delta, u shndërrua në vendin më të prekur në rajon sa i përket COVID-19. Duket se shtrëngimi i masave anti-COVID dhe intensifikimi i vaksinimit ka ndihmuar në përmirësimin e situatës epidemiologjike në vend.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vettingu për politikanët, PD pyet qytetarët në rrugë, Bardhi: Duan politikë të pastër