Përplasja me Greqinë për skulpturat e Partenonit, reagon përsëri Sunak: Do të qëndrojnë në Muzeun Britanik

Përplasja me Greqinë për skulpturat e Partenonit, reagon përsëri Sunak: Do të qëndrojnë në Muzeun Britanik

Rishi Sunak dhe Kryeministri grek

Kryeministri britanik, Rishi Sunak edne nuk heq dorë nga qëndrimi i tij për skulpturat e Partenonit që mbeten në Muzeun Britanik. Ai iu referua ligjit të vitit 1963 që ndalon heqjen e objekteve nga koleksioni i institucionit londinez. Sipas The Guardian, në avion për në samitin COP28 në Dubai, Sunak u pyet nga gazetarët që e shoqëronin për këtë çështje dhe theksoi:

“Është e qartë si çështje ligjore që skulpturat nuk mund të kthehen dhe ne kemi qenë të bindur për këtë. Unë mendoj se vetë faqja e internetit të Muzeut Britanik thotë se për të marrë kredinë, marrësi duhet të njohë pronësinë ligjore të vendit huadhënës dhe nuk mendoj se grekët kanë treguar se janë në asnjë mënyrë të gatshëm ta bëjnë këtë. Pikëpamja dhe qëndrimi ynë për këtë është absolutisht i qartë: mermerët janë blerë ligjërisht në atë kohë”, tha Sunak.

Një zëdhënës i Starmer tha se posti i kryeministrit të tij të mundshëm "nuk do të shpenzojë asnjë kohë duke ligjësuar për këtë çështje", por se "nuk do të pengonte" një marrëveshje reciproke të dobishme midis muzeut dhe Athinës.

Starmer tha: “Kryeministri grek erdhi në Londër për ta takuar atë, një koleg anëtar i NATO-s, një aleat ekonomik, një nga partnerët tanë më të rëndësishëm në trajtimin e imigracionit të paligjshëm. Por në vend që ta përdorte atë takim për të diskutuar ato çështje serioze, ai u përpoq ta poshtëronte atë dhe e anuloi në minutën e fundit.”

Skulpturat sollën një përplasje mes kryeministrit grek dhe Sunak ndërsa ky i fundit anuloi pak ditë më parë edhe takimin që ishte parashikuar të mbanin

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Pamjet virale/ Gazetari ‘sulmohet’ nga një peshk në fytyrë teksa raportonte

Pamjet virale/ Gazetari ‘sulmohet’ nga një peshk në fytyrë teksa raportonte