Përplasje dhe tensione mes banorëve të ‘5 majit’ dhe policisë, në pranga 5, nis hetimi edhe për 2 të tjerë, njeri prej tyre i mitur

Përplasje dhe tensione mes banorëve të ‘5 majit’ dhe policisë, në pranga 5, nis hetimi edhe për 2 të tjerë, njeri prej tyre i mitur

Foto nga protesta në

TIRANË- Tensionet dhe përplasjes së ditës së djeshme gjatë shembjes së 12 banesave në “5 maji” bëri që policia të shoqëronte shumë prej tyre.

Në pranga janë vënë Gj. N., 64 vjeç, A. M., 52 vjeç, Mirash Marku, 51 vjeç, N. M., 40 vjeç dhe L. M., 32 vjeçe, dhe ka nisur hetimi për Bekim Cerri, 35 vjeç dhe një të mitur 17-vjeçar, pasi në bashkëpunim me njeri-tjetrin kanë goditur me sende të forta efektivë policisë, duke i shkaktuar dëmtime fizike dhe janë dërguar në spitalin e traumës.

Mbi të arrestuarit të arrestuarit rëndojnë akuzat e "Plagosja e lehtë me dashje", "Kundërshtimi i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik", "Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik", "Goditje për shkak të detyrës", "Prishja e qetësisë publike" dhe "Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse, djegëse dhe radioaktive".

Ditën e djeshme gjatë zbatimit të vendimit për prishjen e 12 objekteve në rrugën “5 maji”, pati edhe kundërshtime të forta nga pronarët dhe banorët e zonës. Në bashkëpunim me njeri tjetrin kanë qëlluar në drejtim të policëve me gurë, dërrasa dhe shishe benzine të cilave i vinin flakët.

12 shtëpi u shembën ditën e djeshme, duke e çuar në afro 120 numrin e objekteve të rrëzuara deri më tani për rindërtimin dhe rikualifikimit urban.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Trump nuk kundërshton publikimin e urdhrit për bastisjen vilës nga FBI: Dokumentet bëjini publike menjëherë

Trump nuk kundërshton publikimin e urdhrit për bastisjen vilës nga FBI: Dokumentet bëjini publike menjëherë