Shemben 12 shtëpi tek ‘5 Maji’/ Banorët përplasen me policinë, hedhin shashka dhe qëllojnë me gurë në drejtim të efektivëve! Policia hedh gazlotsjellës dhe shoqëron 3 banorë (VIDEO)

TIRANË- Me tensione dhe përplasje mes policisë është shoqëruar protesta e banorëve të ‘5 Majit’ ditën e sotme, ku u shembën 12 shtëpi, duke e çuar në afro 120 objekte të rrëzuara deri tani për rindërtimin dhe rikualifikimit urban.

Të bashkuar, banorët e njësive 4 dhe 8, tentuan që të pengojnë efektivët e policisë dhe Inspektoriatin e Mbrojtjes së Territorit (IMT), të mos ndërhyjnë. Përtej mureve të shtëpive të tyre që pritej të shembeshin nga fadromat, ato sulmuan efektivët me gurë dhe me shashka, ku mbetën të plagosur 8 policë. Policia u kundërpërgjigj duke hedhur gazlotsjellës që t’i shpërndajë, ndërsa shoqëroi me forcë banorët protestues Bekim Cerrin, Loreta Nikollin dhe Mirash Markun.

I tronditur nga gjithçka çka po shikonte dhe që më pas do finalizohej me prishjen e banesës së tij, Genc Gjini u shfaq u pakontrolluar në rezistencën e tij.  E bija duke qarë dhe të afërmit e tjerë të tij u përpoqën ta qetësonin, dhe e tërhoqën. Edhe shtëpia e Ajlës, e cila natën ‘festoi’ ditëlindjen e 5 të saj u shemb sot!

Kyrepolici Gledis Nano foli nga Vlora për gjendjen e efektivëve dhe tha se ato janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Lista e pronarëve të pronave që u është shembur shtëpia sot nga njësia nr.4 dhe njësia nr.8

Arben Deda shtëpi+ tokë të legalizuar

Geg Nikolli shtëpi + tokë të legalizuar

Simon Nikolli shtëpi+ tokë të legalizuar

Eduart Nikolli shtëpi + tokë të legalizuar

Fehmi Suti vetem shtëpinë e legalizuar

Preng Kodra vetëm shtepinë e legalizuar

Gjin Nikolli shtepinë e legalizuar, tokën jo

Vlash Marku në proces legalizimi

Bekim Cerri proces legalizimi

Laureta Nikolli ndërtim pa leje

Genc Gjini në proces legalizimi

Në zgjidhjen që ka ofruar bashkia, banorët e njësisë administrative numër 4 dhe numër 8 që preken nga ky plan, do të strehohen më tej në një bllok pallatesh që ndërtohet po te “5 maji” e ku do të bashkëjetojnë edhe banorë, shtëpitë e të cilëve kanë pësuar dëme nga tërmeti i 26 nëntorit, por edhe ata që i kap plani zhvillimor. Nga ana tjetër, shumica e banorëve që janë prekur nga projekti i lagjes së re te “5 Maji” janë dakordësuar dhe kanë filluar nënshkrimin e marrëveshjeve me Bashkinë e Tiranës për t'u pajisur me shtëpi, sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021, nëpërmjet procesit të kompensimit përmes shkëmbimit. Sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021, sigurohet se të gjithë banorët që preken nga ky projekt do të përfitojnë kompensim të plotë, nëpërmjet shkëmbimit të pronës së tyre me objektet e reja që do të ndërtohen në lagjen e re.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:14
Mes rrënojave të mundit të tij disavjeçar, pronari i vilës 3-katëshe në ‘5 maji’ fshin lotët dhe lë përgjithmonë shtëpinë

Mes rrënojave të mundit të tij disavjeçar, pronari i vilës 3-katëshe e cila tashmë është shembur, po derdh pikat e fundit të lotit, duke i dhënë në këtë mënyrë lamtumirën shtëpisë.

Banori hedh një shikim përreth asaj që ka mbetur dhe largohet...

Ora 11:03
Protesta e banorëve të ‘5 majit’, reagon policia: Janë plagosur 8 efektivë, disa të shoqëruar

1645526855_1645524301c3a6f86ca15844e8bb328bff28c52261.jpg

8 efektivë u lënduan gjatë  përplasjeve me banorët e 5 Majit mëngjesin e kësaj të marte, njoftoi Policia e Shtetit.

Bëhet e ditur se ata janë 5 punonjëse të Policisë së Shtetit dhe 3 punonjës të Policisë Bashkiake

Ata kanë marrë lëndime nga sende të forta dhe lëndë djegëse dhe ndodhen në Spitalin e Traumës, duke marrë ndihmën mjekësore.

“Strukturat e DVP Tiranë, të angazhuara në planin e punës, në mbështetje të strukturave të IMT-së dhe Policisë Bashkiake, janë mbështetur më pas nga FNSH që kanë normalizuar situatën dhe kanë krijuar mundësinë për vijimin e shembjeve.

Policia e Tiranës njoftoi se ka shoqëruar disa persona në Komisariat dhe cilido që ka ushtruar dhunë ndaj punonjësve të Policisë.

Policia e Shtetit bëri thirrje të shmangen aktet e dhunës mbi forcat e rendit, në të kundërtën ata do të përballen me ligjin

Ora 10:50
Shemben 12 shtëpi tek ‘5 Maji’ (FOTO)
Ora 09:19
Ditëlindja që askush s'do e donte! Vogëlushja ‘feston’ 5-vjetorin natën jashtë dhe me rrënojat e banesës së shembur te ‘5 maji’

Tek prisnin që t’u shembej shtëpia, vajza e banorit Bekim Cerri, festoi datëlindjen e saj të 5-të. Në pamjet e siguruara nga Report Tv, shihet teksa nëna e saj shpërndan ëmbëlsirat tek banorët e tjerë të cilët nuk i pret një ditë po kaq e hareshme.

Nën ethet e pritjes së shembjes së shtëpisë dhe të ftohtit, e vogla “festoi” ditëlindjen e saj më të tirshtë.

Ora 08:56
‘Foto sa një mijë emocione’, banorët e ‘5 majit’ i japin ‘lamtumirën’ e fundit shtëpive dhe momenteve që jetuan brenda tyre! Disa të mpirë e disa shpërthyes, lotët nuk i mban asnjë

Të mpirë, një burrë edhe një grua kanë ngulur sytë mbi shtëpinë e tyre e cila po shembet bashkë me momentet që kanë jetuar brenda saj dhe ëndrrat që kanë ndërtuar.

Një tjetër zgjedh të derdhë disa lot në fshehtësi, duke përjetuar dhimbjen e shkatërrimit të mundeve të saj shumëvjeçare, e vetme. Banore të tjera shpërthejnë me ngashërime, teksa pranë tyre ndodhen familjarët për t’i dhënë zemër. Sot lotët nuk i mbajnë as burrat, të gjithë po qajnë.

Foto që flasim sa një mijë fjalë.

 

Ora 08:33
Fëmijë, gra dhe burra ‘kokë më kokë’ me policinë, momente tensioni shoqërojnë shembjen e banesave në ‘5 maji’ (FOTO)

IKMT ka nisur mëngjesin e sotëm aksionin për shembjen e banesave në lagjen “5 Maji”, në Tiranë.

Aksioni është shoqëruar me tensione dhe përplasje mes banorëve dhe policisë. Banorët po protestjnë kundër aksionit të IKMT, pasi sipas tyre, nuk ju është ofruar dëmshpërblim për banesat e tyre.

 

Ora 08:29
Tensionet dhe përplasjet vazhdojnë, nis shembja e banesës së parë në ‘5 maji’

Pavarësisht tensioneve mes banorëve dhe policisë, shembja e shtëpisë së parë sapo ka nisur.

Kjo është 1 nga 12 shtëpitë që pritet të shemben gjatë paradites së sotme.

Ora 08:27
Gurë dhe dërrasa, banorët e acaruar të '5 majit' i vënë flakët shisheve me benzinë dhe qëllojnë në drejtim të efektivëve

Përveç gurëve dhe dërrasave, banorët e acaruar të "5 majit" kanë qëlluar në drejtim të efektivëve edhe me shishe benzine që i kanë zjarrin.

Siç shihet në një video të publikuar një “top flake” ka rënë mbi një grup policësh të cilët sapo e vunë re menjëherë kanë lëvizur, ndërsa siç shihet shpëtojnë në sekondat e fundit.

Ora 08:23
Deputeti i PD-së, Alfred Rushaj i bashkohet protestës së banorëve të ‘5 majit’: I kemi kërkuar Veliajt që të ulej dhe të bisedonte me ju

Deputeti i Partisë Demokratike Alfred Rushaj ka mbërritur që të takojë banorët e ‘5 Majit’, i cili tha se i ka kërkuar kryebahskiakut të Tiranës që të bisedojë me banorët.

‘Jemi munduar të bëjmë çdo gjë procedurialisht. Që para një viti janë bërë kallëzime penale. Kemi bërë kërkesë kryetarit të bashkisë, që të ulet dhe të plotësojë kërkesat e tyre. Çfarë janë këto njerëz që veprojnë kështu, pse nuk pritet përgjigja e institucioneve.’- tha Rushaj.

Ora 08:16
Protestonte për të mbrojtur shtëpinë, policia shoqëron me forcë banoren

Ky është momenti kur policia shoqëron Loreta Nikollin, e cila po protestonte tek ‘5 maji’, duke mbrojtur shtëpinë e saj. Ajo është marrë me forcë nga policia, pas rezistencës ndaj efektivëve. Po ashtu policia ka shoqëruar Bekim Cerrin, Loreta Nikollin si dhe Mirash Nikollin.

Ora 07:54
Po përplasej me policinë, vajza mundohet të qetësoje babain

Genc Gjini, një nga banorët që pritet t’i shembet shtëpia tek 5 Maji, në momente tensioni është përplasur me efektivët. Ndërsa vajza e tij është përpjekur që ta qetësojë dhe ta largoje nga përplasja me efetkivët.

Ora 07:54
Tensionohet situata tek ‘5 maji’, banorët qëllojnë me gurë policinë

Banorët e ‘Majit’ kanë qëlluar me gurë në drejtim të efektivëve dhe punonjësve të IMT-së të cilët kanë ndërhyrë për të shembur shtëpinë. Ndërsa i kanë vendosur flakën një peme.

Ora 07:46
Momenti kur banorët  e ‘5 Majit’ hedhin shashka në drejtim të policisë

Me tensione mes policisë dhe banorëve po shoqërohet protesta e banorëve të 5 Majit ditën e sotme teksa pritet që të shemben 12 shtëpi. Banorët të bashkuar po rezistojnë, ndërsa po shtyjnë efektivët. Njeri prej tyre ka hedhur edhe një shashkë, duke krijuar panik.

Ora 07:21
Përplasje tek ‘5 Maji’, banorët sulmojnë policinë me shkopinj (VIDEO)

Banorët e zonës së 5 Majit janë përplasur me policinë, ndërsa i kanë sulmuar këto të fundit me shkopinj. Kjo ka bërë që efektivët të largohen për disa metra.

Ora 06:40
'Rezistenca' e '5 majit', mbërrijnë forcat policore, banorët përpiqen të moblizohen me njëri-tjetrin

Protestës së '5 majit' i janë bashkuar forcat blu. Banorët përpiqen të moblizohen me njëri-tjetrin për të ndaluar depërtimin e policisë. 

1645508795_rezistenca.jfif

Pamje nga Protesta
Ora 06:36
Protesta e ‘5 majit’/ Mbërrin OSHEE për ndërprerjen e energjisë elektrike, nuk lejohen nga banorët

 

 

Protesta e ‘5 majit’ e cila ka nisur rreth orëve të para të mëngjesit ka vijuar me prezencën e OSHEE me qëllim ndërprerjen e energjisë eletrike. Banorët përpiqen të bllokojnë ndërhyrjen.

G.MO/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • genti: 23/02/2022 00:57

  PAMJET qe duken ne foto nuk mund ti perkasin nje qyteti europian,,,,keta te ardhur e kane kthyer tiranen kryeqytetin ne nje afganistan,,,,,tirana duhet te zhvillohet me parqe,,,rruge,,kopshte,,,lagje te bukura me arkitekture e urbanistike te zhvilluar ,,,,tek 5 maji dhe kudo ne periferi eshte ndertuar pa leje,,,ne menyre te shemtuar,,,dhe nxitimthi,,,,kjo praktike duhet te marre fund,,,keta banore duhet te kuptojne qe nuk mund te vijne ne tirane e kudo ne shqiperi,,,,e te bejne cfare te duan e si te duan pa leje,,,prandaj aty duhet te shembet c'do shtepi ,,,,duhet te pastrohet komplet ,,,mund te shembesh aty pa frike me mijera shtepi,,,,sepse keta keqdashes kane shkatarruar dhe tokat e bukes,,,,kodra qe shume mire mund te ishin mbjellur me ullinj e peme frutore....TURP...

  Përgjigju
 • BENI: 23/02/2022 00:39

  KAM nje propozim qe edi rama te ndiqet penalisht sepse nuk i ka prishur keto kacolle qensh qysh ne vitin 2010,,,tani jemi ne vitin 2022,,,kemi humbur 12 vjet,,,,,,biles i themi tani I.K.M.T QE TE PRISHI JO VETEM 12 SHTEPI,,,POR ATY NE ATE ZONE POR DHE NE KAMEZ,PASKUQAN,KODRA E PRIFTIT DUHEN SHEMBUR 200-300.MIJE SHTEPI DHE KACOLLE QENSH....

  Përgjigju
 • Iris: 23/02/2022 00:16

  Po Berishen,pergjegjesin dhe shkaktarin e kesaj katrahure te mos zbatimit te ligjeve dhe pasojave te saj, ku e kemi?!Para ca ditesh, nje nga keta protestues (qe pretendonte se kishte votuar per te) iu desh te ngulej para kuvendit qe t'a peshkonte jashte dhe kur doli si me zor e bezdi, hodhi nja dy fjale,beri nganje deklarate gjysmake e me gjysem zemre sa per te hedhur lumin e lare duart dhe pastaj u zhduk e as ka pyetur me per keta njerez.Sot duhet te ishte aty dhe t'u dilte zot.

  Përgjigju
 • Goni: 22/02/2022 20:40

  O Nardi o shkerdhate c"fare ke me kavajsit mor te q..KAVAJA nonen...maloket e shkatarruan tiranen mor Nardi maloku I poshter..

  Përgjigju
 • Tironsi: 22/02/2022 20:36

  JAM DAKORT ME YPSILONIN,,,KETA ZAPTUESIT DUHEN RRAHUR ME BISH TA LOPATE,,E LITAR TE LAGUR,,,DHE TE DENOHENI ME 15'-20 VJET ME BURG,,,,PER ZAPTIMIN E TOKAVE TE PRONAREVE,,QE TE ZENE MEND E TE MOS VIJNE ME NE TIRANE,,,POR TE RRINE NE DIBER,KUKES,TROPOJE. ..PTU.PTU..RRACE E KEQE...

  Përgjigju
 • Ypsilon: 22/02/2022 19:20

  Shum gabim policia qe nuk i rrahu mire e mire keta zagare se kan ardh ne tiron e zen tokat ..keta bandita duheshin arrestuar menjeher pasi tokat jan me pronar ...shteti nuk duhet ti japi shtepi banditave po te pakten ti fusi ne burg nga 15 vjet qe te zen mend te tjeret mos te bejn me te zen toka kuturu..prrangat banditave ..policia me shkopinj gome ose me ndonj bisht lopate ti rrajn vence ..keta zagar maskarenjt ndyresirat qelbaniket..etj etj..

  Përgjigju
 • Miri: 22/02/2022 13:07

  Nuk behet zhvillimi se do kryebashkiaku ose nje grup personash. Zhvillimi do breza qe te vije. Po kete kryebashkiakun e kane vizituar psikologet ndonjehere?

  Përgjigju
  • Cubel breca: 22/02/2022 18:27

   Ti Miri paske ardhur nga ndonje skut e pa zbuluar akoma. Po te vepronin sic thua ti do ishim me gomar ne mes te Tiranes tamam si ne vitet 90.

 • Vin: 22/02/2022 11:41

  Kta do marin prap apertamente qe sju takojne dhe bojn si legene. Prishjani dhe mos i jepni asgje ashtu si erdhen te ikin merdat.

  Përgjigju
 • Arbëri: 22/02/2022 10:45

  Kjo është sjellje makabre e qeveris kunder vet popullit të vet !

  Përgjigju
  • Cubi: 22/02/2022 18:24

   Qeveria jua ka dhene pergjigjen pamvarsisht se jan me leje apo pa leje. Bonusin po e jep hyrjen do ta marin,por qeveria si ka ne xhep si karramele e tju jap sa her ta kerkojn. Gjynah eshte patjeter,por po shfrytezohen nga politika sic jan perdorur nga 30 vjet per nje grusht vota. Por kete e kerkon interesi pergjithshem. Andej nga kan ardhur nuk ka nevoje per rrug se me mushka kan levizur. Por ketu jemi ne metropol. Dhe e fundit nuk je ti me vleresu qeverit se te gjitha njelloj veprojn,apo e ka haruar arbri se kur ishte kryetari I shqupit ne bashkin e Tiranes se si veproj me banoret tek bulevardi i ri e qe te gjith ishin ne pronat e tyre e jo si shumica e ketyre qe jan ne token e xanun.

 • Kavaja: 22/02/2022 09:00

  Keta jan te gjithe zaptues nga veriu , prishni bashke me shtepit mbrenda se keshtu duan keta

  Përgjigju
  • Nardi: 22/02/2022 15:46

   Qa te them ty o idjot rri aty ne kavaje e bjeri ????,se je mire mos zbrit ne Tirone se te hane veriort e jugort ,rracist muti a sjan shqiptare veriort he pleh.

  • Altini: 22/02/2022 15:39

   @ Vini A te kan zan token e babes mor morracak , e kan ble me para token e ndertu me djers po mos u gzoni me fatkeqsit e tjetrit se do ta hash dhe ti nje dit ,Apo skan qa me te prish ty veq kafazin e pllumbave ne apartamentin e Enverit ☠️

  • Katarakti: 22/02/2022 10:10

   I solli Saliu si kontigjent i paramilitareve! Shfrytezoi nevojat e tyre dhe po i perdor! me vjen keq seriozisht por kjo histori vazhdon! Tabaku,Jorida a nuk po shrytezohet nuk dihet nga kush me partizanllekun e pamposhtur te saj,me injorancen dhe trushpelarjen!Mire Lulit qe i eshte premtuar nje vize per ne Amerike po kesaj Laraskeje cfare i eshte ofruar!

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Itali/ Ish kryeministri Draghi voton në Romë

Zgjedhjet në Itali/ Ish kryeministri Draghi voton në Romë