PERSONAZH/ 44 vite punë, Hetem Xhelaj mban ‘gjallë’ zanatin e Kovaçit në Shqipëri: Ma trashëgoi babai, peng që s'ua mësova fëmijëve

“Ka nga viti 1930. Është nga të rrallat në Shqipëri për madhësi.”

Ashtu si këto vegla pune shumë të vjetra, edhe profesionin e hekurpunuesit, Hetem Xhelaj e ka trashëguar nga babai.

Që në moshën 10 vjeçare, ai nisi të mësonte sekretet e zanatit të kovaçit.

Në 44 vite punë, klientët nuk i ka pasur vetëm nga Fieri e Shqipëria, por nga e gjithë bota.

“Veglat e punës të babait tim, por dhe të miat shkojnë dhe jasht shtetit. Greqi, Itali, Amerikë. Bëj hanxhar mishi, kazma, gërshërë delesh. Shumë e shumë gjëra të tjera. Siç i bën dhe fabrika”, tha kovaçi Hetem Xhelaj.

Sot gjithnjë e më pak e kërkojnë shërbimin e tij në Shqipëri por Hetemi ka ndërmend që ta braktisë pasionin për punën. Madje as ofertat nga jashtë vendit nuk i ka pranuar.

“Puna e parë nuk është. Ka rënë. Njerëzit janë larguar. Dëshirë për të punuar nuk kanë. Veglat kanë ardhur në përmirësim. Unë e kam profesion, nuk e lë dot. Për brezin e ri është vështirë që ta marrin këtë profesion. Si shumë profesione të tjera, dhe ky profesion është drejt zhdukjes”, tregoi 54-vjeçari. 

E vetmja keqardhje e 54-vjeçarit fierak është që profesionin nuk ka mundur që trashëgojë në brezin e pestë. Asnjë nga fëmijët e tij nuk e ka pëlqyer zanatin e kovaçit.

“Do bëja thirrje që kushdo ka një profesion babai mos ta lëre pa marrë. Qoftë kostove të mëdha. Qoftë të ardhurave të vogla, zanatin e babait mos ta lini”, tha kovaçi.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Veli Stafa: 19/11/2023 18:19

  Profession i bukur dhe burreror.Me.krahe te lehta.

  Përgjigju
 • vjeshta: 19/11/2023 16:45

  Ah, sikur edhe veshjen te kishte prej kovaçi?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

FOTOT/ Fusnin në treg monedha 2 euro false, arrestohen 6 persona në Kosovë! Sekuestrohen 85 mijë euro

FOTOT/ Fusnin në treg monedha 2 euro false, arrestohen 6 persona në Kosovë! Sekuestrohen 85 mijë euro