Personi i tetë miliardë në botë, foshnja e lindur në Filipine

Personi i tetë miliardë në botë, foshnja e lindur në Filipine

Vinice Mabansag

Një vajzë e lindur në Filipine është shpallur zyrtarisht personi i tetë miliardë në botë . Foshnja, Vinice Mabansag lindi në Spitalin Memorial "Jose Fabella" në Tondo, Manila më 15 nëntor dhe u zgjodh nga OKB-ja për të shënuar momentin historik.

Vogëlushja u lind pikërisht kur Kombet e Bashkuara parashikuan se popullsia e planetit do të arrinte tetë miliardë njerëz.

 "Kjo rritje e paprecedentë është për shkak të rritjes graduale të jetëgjatësisë njerëzore për shkak të përmirësimeve në shëndetin publik, të ushqyerit, higjienën personale dhe mjekësinë. Është gjithashtu rezultat i niveleve të larta dhe të vazhdueshme të fertilitetit në disa vend.", thanë Kombet e Bashkuara në një deklaratë.

Vinice Mabansag me nënë e saj

Pavarësisht se u deshën 11 vjet që popullsia e planetit të shkojë nga shtatë në tetë miliardë njerëz, Kombet e Bashkuara thanë se do të duhen deri në vitin 2037 - 15 vjet - për të arritur nëntë miliardë njerëz.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Netanyahu: E papranueshme, përpara për Rafah

Netanyahu: E papranueshme, përpara për Rafah