Përvetësim fondesh/ Ish-presidenti francez dhe bashkëshortja e tij dënohen me burg

Një gjykatë franceze ka dënuar sot ish-kryeministrin francez, Francois Fillon, me pesë vjet burgim, për përvetësim të fondeve publike, skandal që i hoqi të drejtën për të garuar për zgjedhjet presidenciale të vitit 2017.

Gjykata ka shpallur fajtore edhe gruan e Fillonit, Penelope, për pjesëmarrjen e saj në një mashtrim, nga cili ka përfituar rreth 1 milion euro për punën e saj minimale si asistente e burrit të saj. Reuters shkruan se ajo është dënuar me tri vjet burgim të pezulluar.

Ndër të tjera, atij do t’i ndalohet të kandidojë në zgjedhje për një periudhë 10 vjeçare.

Gjyqtarja Nathalie Garavironi, u shpreh se Fillon, 66-vjeçar ka shfrytëzuar fondet publike për të paguar gruan e tij në mënyrë disproporcionale me punën e bërë.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hiqen koalicionet parazgjedhore?

Komento

Komente

  • sapa: 29/06/2020 16:24

    Pas njemije vjetesh ndoshta ky lloj gjykimi do jepet edhe ne vendin e hajduteve SHQIPERI!

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

OBSH: Shumë shtete po shkojnë në drejtim të gabuar, rikthimi në normalitet nuk do të jetë i mundur së shpejti