Pesë veshje që duken të shkëlqyera, por që po na shkatërrojnë shëndetin

Pesë veshje që duken të shkëlqyera, por që po na shkatërrojnë shëndetin

Disa njerëz thonë se bukuria është dhimbje. Edhe pse kohët e veshjes së korseve të ngushta viktoriane që i bënin gratë t'i binte të fikët kanë kaluar, ka ende disa rroba që janë shumë të rrezikshme për t'u veshur për një kohë të gjatë.

Rroba dhe këpucë që na bëjnë të dukemi të mrekullueshëm dhe të ndihemi të sigurt, por që gjithashtu mund të na shkaktojnë probleme shëndetësore.

Këpucët me majë

Këpucët me majë mund të jenë po aq të këqija për këmbët tuaja sa këpucët me takë të lartë. Modele të tilla nuk kanë hapësirë të mjaftueshme për gishtërinjtë tuaj të këmbëve të cilët shtypen në një pozicion të panatyrshëm. Gjithashtu, e gjithë pesha juaj është në pjesën e përparme të këmbëve, gjë që mund të çojë në kallo dhe dëmtim nervor midis gishtërinjve.

Këpucë që janë 1-2 numra më të mëdha se masa juaj

Shumë shpesh, të famshëm veshin këpucë që janë 1-2 numra më të mëdha se numri i këmbës së tyre. Ata e bëjnë atë për të shmangur kallot dhe ënjtjen, pasi nëse këpucët nuk janë të ngushta, qarkullimi i gjakut është normal dhe nuk ka presion. Por këpucët shumë të mëdha na bëjnë të ndryshojmë mënyrën e ecjes: kemi frikë se mos na bien nga këmbët, kështu që ne i shtrëngojmë gishtërinjtë, duke çuar në probleme me këmbët, gjunjët, shpinën dhe madje edhe qafën.

Vathët e mëdhenj

Vathët e mëdhenj dhe të rëndë padyshim që duken të lezetshëm, por ato kanë një disavantazh: gjithmonë ekziston rreziku i dëmtimit të veshit tuaj. Gjithashtu, ato janë të rëndë dhe tërheqin shumë lëkurën, gjë që mund të çojë në plakje të parakohshme.

Rrobat shumë të ngushta

Rrobat shumë të ngushta janë gjithashtu të rrezikshme nëse i vishni shumë gjatë dhe shumë shpesh. Ato mund të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe të çojnë në infeksione. Ata nuk lejojnë që gjaku të qarkullojë mirë dhe mund të çojnë në probleme të tretjes.

Pantallonat me bel të lartë

Pantallonat e ngushta xhinse me bel të lartë mund të krijojnë probleme. Presioni që ata krijojnë në stomak mund të shkaktojë refluks acid. Kur një person i veshur me rroba të tilla ulet, shtrati shtyp barkun. Ato gjithashtu mund të çojnë në dhimbje shpine.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Erdogan takimin me Putin, në fokus lufta në Ukrainën dhe dërgesat e grurit në Detin e Zi

Erdogan takimin me Putin, në fokus lufta në Ukrainën dhe dërgesat e grurit në Detin e Zi