Pësoi dëmtime nga tërmeti i 2019, Rama: Rilind ura historike e Kurçajt! Atraksion turistik gati për t’u vizituar

Pësoi dëmtime nga tërmeti i 2019, Rama: Rilind ura historike e Kurçajt! Atraksion turistik gati për t’u vizituar

Si ishte ura e Kurçajt dhe si u bë

Ura e Kurçajt në Krujë ka rilindur pas dëmtimeve që pësoi nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit 2019. Kreu i qeverisë, Edi Rama thotë se një tjetër urë historike që gëzon statusin monument kulture është tashmë një atraksion turistik, gati për t’u vizituar.

“Një tjetër urë historike, që gëzon statusin monument kulture, Ura e Kurçajt, ka rilindur pas dëmtimeve që pësoi nga tërmeti i vitit 2019.

 E ndërtuar në shek.XVIII si pjesë e rrugës së karvaneve që lidhte Krujën me Tiranën, tashmë Ura e Kurçajt është një pikë lidhjeje me historinë, dhe një atraksion turistik gati për t’u vizituar”, shkroi Rama.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

DIREKT, SHQIPËRI 0-0 SPANJË/ Kombëtarja për historinë në Euro 2024, nis ndeshja kundër Spanjës! 35 mijë zemra kuqezi në stadium

DIREKT, SHQIPËRI 0-0 SPANJË/ Kombëtarja për historinë në Euro 2024, nis ndeshja kundër Spanjës! 35 mijë zemra kuqezi në stadium