Petulla me kos nga zonja Albana

Petulla me kos

Përbërësit:

  • 2 gota miell
  • 1 gotë kos
  • 1-2 kokrra vezë
  • 1 lugë kafeje sheqer
  • ½ lugë kafeje sodë
  • 1 lugë kripë
  • 2 filxhanë kafeje vaj

Përgatitja:

Në një tas hedhim vezë, kos, kripë dhe pak sheqer (sipas dëshirës mund të vihet dhe yndyrë). I rrahim mirë, shtojmë miellin e përzier me pak sodë. Brumi i petullave nuk duhet shumë i hollë. Në një tigan hedhim pak yndyrë dhe sapo të nxehet hedhim brumin, nga 1 lugë gjelle për çdo petull. Largësia nga njëra petull te tjetra duhet të jetë 3-4 cm sepse gjatë skuqjes brumi hapet. Petullat i skuqim nga njëra anë dhe pastaj kthehen nga ana tjetër. Pasi të jenë skuqur mirë i vendosim në pjatë, i spërkatim pak me gjalpë dhe mund të serviren siç janë ose me sheqer, mjaltë, reçel, kos, qumësht, sipas dëshirës.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions