Petulla me qumësht nga zonja Albana

Petulla me qumësht

Përbërësit:

  • 4 vezë
  • 1 lç sodë
  • 1 lç kripë
  • 1 lç sheqer
  • 2 pika lëng limoni
  • 200 ml qumësht
  • 1 gotë miell

Përgatitja:

Rrahim vezët duke shtuar pak vanilje lëng, pak kripë, sheqer dhe sodë buke. Shtojmë miellin në mënyrë graduale dhe më pas qumështin ku kemi shtuar dy pika lëng limoni. E trazojmë mirë brumin e petullave dhe i skuqim duke i dhënë forma në madhësi sipas preferencës. Petullat mund t’i servirkm me djathë, mjaltë apo reçel.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

Balla takim me zyrtarin grek: Me rëndësi që të thellojmë akoma më shumë bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve

Balla takim me zyrtarin grek: Me rëndësi që të thellojmë akoma më shumë bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve