Petulla për iftar nga zonja Albana

Petulla për iftar

Përbërësit:

250 gr miell

1 lç fryrës

1 lç kripë

1 lç sheqer

2 vezë

1 bustinë vanilje

300 ml kos

Vaj për skuqje

Sheqer pluhur

Përgatitja:

Përziejmë kosin me vezët, shtojmë miellin , fryrësin, kripën, sheqerin dhe vaniljen. E trazojmë mirë brumin e petullave derisa të bëhet një masë homogjene. Kur brumi të jetë gati, nxehim vajin (por jo shumë) në mënyrë që petullat të skuqen mirë nga jashtë dhe të piqen brenda. I vendosim në një pjatancë me letër kuzhine për të përthithur vajin dhe më pas i servirim spërkatur me sheqer pluhur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin