Pishinë në vend të çatisë në 'Notre Dame! Plani i arkitektëve po habit të gjithë (FOTO)

Pishinë në vend të çatisë në 'Notre Dame! Plani i arkitektëve po habit të gjithë (FOTO)

Djegia e një prej ndërtesave më ikonike të UNESCO-s, katedrales së famshme “Notre Dame de Paris”, u bë lajm në të gjitha mediat e botës.

Presidenti Macron ka deklaruar se katedralja do të rikonstruktohen brenda 5 viteve edhe pse për punën kolosale që kërkon duket si një afat kohor i shkurtër. Ndërkohë është hapur konkursi për arkitektët më të mirë në mbarë botën, dhe një nga propozimet që ka bërë më tepër habi është ajo e një kompanie suedeze ‘UMA’.

Arkitektura që ata sugjerojnë është super moderne dhe i qëndron larg çdo karakteristike të arkitektuarës së shekullit të 12-të. Ata kanë dizenjuar në vend të çatisë një pishinë shumë të madhe dhe ideja që përçon është që katedralja të bëhet e njerëzve.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi