Pjerin Ndreu për Report Tv: PS do të rrëzojë Metën për vettingun në polici

Socialistët kanë vendosur ta rrëzojnë Ilir Metën për vettingun në polici. Relatori i këtij ligji, Pjerin Ndreu, thotë për Report TV se ligji do të kalojë kështu sic është, pavarësisht argumentimeve të dekretit presidencial.

“Ne do ta kalojmë sic është, pasi edhe misionet e huaja, si Pameca dhe Icitap nuk është se kanë qenë dakord që në fillim me projektin që kishim. Ne deshëm të bënim një reformë të thellë, dhe nuk i morëm parasysh sugjerimet e tyre, por na rezulton që mund të na kthehet në bumerang dhe që kjo mund të na kthehej në kosto financiare dhe njerëzore”,-thotë Pjerin Ndreu.

Deputeti socialist nuk e pranon argumentin e Ilir Metës së vettingu në polici po kapet nga qeveria, në rast se sic parashikon ligji i ri, kontrolli bëhet nga SHCBA-ja, një strukturë në varësi të ministrit të brendshëm.

“Kjo nuk ka të bëjë fare me ndikimin e qeverisë në proces. Nëse marrim për bazë argumentin që SHCBA-ja është në varësi të ministrit, me të njëjtën logjikë duhet të themi se Komisionet Qendrore dhe ato Vendore, përbëhen nga personel në varësi po prapë të ministrit. Argumenti nuk qëndron”,-tha Ndreu.

VIDEO/Intervista e plotë

Pjerin Ndreu nuk mbështet as argumentin e dytë të presidentit, se mos pasja e një afati për të mbyllur vettingun, mund të mbajë nën presion të përjetshëm policët.

“Ne e kemi pas lënë për 2 vjet, por ishte e pamundur. Me një analizë që i është bërë në situatën që ishte, i bie që të kalonte 10 vite. Sado që ne kishim vënë një afat, afati ka qenë i pa logjikshëm, dhe ne nuk mund ta marrim në konsideratë. Procesi i pastërtisë së figurës së policëvë është një proces i gjatë dhe i përhershëm dhe nuk mbyllet me mbarimin e një vettingu”, tha Ndreu.

Javën e shkuar presidenti ktheu ligjin që Lleshi e ndryshoi, duke shprehur mbështetje për variantin fillestar të Xhafajt. Komisioni i Sigurisë Kombëtare do të shqyrtojë dekretin dhe më tej ai do të votohet në seancë.

m.v./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Robshi: 23/04/2019 17:16

  Ore sa më stoicizem flisni kur bëhet fjalë për vetingun në gjyqësor polici etj...te propozimi i pd për veting në politikë nuk ju dëgjua zëri 1muaj dhe thatë jo direkt...bunderllëqe

  Përgjigju
 • Pse: 23/04/2019 17:10

  Kush asht ma i mire?!_Salianji nga Loshani apo I biri i Fari Balli nga Mokra

  Përgjigju
 • Diku: 23/04/2019 15:30

  Ik pjerin pordha na ben si i zgjuar. U bere edhe ti per politik je si kurve.

  Përgjigju
 • beni: 23/04/2019 15:15

  Ligji i pare i Vettingut ne polici, ishte ligj konsensual, mazhorance+Lsi dhe PD abstenoi. Athere, kur kemi nje ligj konsensual, perse duhet ta zhbeni???

  Përgjigju
 • TITI: 23/04/2019 12:25

  VARIANTI I FATMIR XHAFES ESHTE I SAKTE!!!!

  Përgjigju