Pjerin Ndreu për Report Tv: PS do të rrëzojë Metën për vettingun në polici

Socialistët kanë vendosur ta rrëzojnë Ilir Metën për vettingun në polici. Relatori i këtij ligji, Pjerin Ndreu, thotë për Report TV se ligji do të kalojë kështu sic është, pavarësisht argumentimeve të dekretit presidencial.

“Ne do ta kalojmë sic është, pasi edhe misionet e huaja, si Pameca dhe Icitap nuk është se kanë qenë dakord që në fillim me projektin që kishim. Ne deshëm të bënim një reformë të thellë, dhe nuk i morëm parasysh sugjerimet e tyre, por na rezulton që mund të na kthehet në bumerang dhe që kjo mund të na kthehej në kosto financiare dhe njerëzore”,-thotë Pjerin Ndreu.

Deputeti socialist nuk e pranon argumentin e Ilir Metës së vettingu në polici po kapet nga qeveria, në rast se sic parashikon ligji i ri, kontrolli bëhet nga SHCBA-ja, një strukturë në varësi të ministrit të brendshëm.

“Kjo nuk ka të bëjë fare me ndikimin e qeverisë në proces. Nëse marrim për bazë argumentin që SHCBA-ja është në varësi të ministrit, me të njëjtën logjikë duhet të themi se Komisionet Qendrore dhe ato Vendore, përbëhen nga personel në varësi po prapë të ministrit. Argumenti nuk qëndron”,-tha Ndreu.

VIDEO/Intervista e plotë

Pjerin Ndreu nuk mbështet as argumentin e dytë të presidentit, se mos pasja e një afati për të mbyllur vettingun, mund të mbajë nën presion të përjetshëm policët.

“Ne e kemi pas lënë për 2 vjet, por ishte e pamundur. Me një analizë që i është bërë në situatën që ishte, i bie që të kalonte 10 vite. Sado që ne kishim vënë një afat, afati ka qenë i pa logjikshëm, dhe ne nuk mund ta marrim në konsideratë. Procesi i pastërtisë së figurës së policëvë është një proces i gjatë dhe i përhershëm dhe nuk mbyllet me mbarimin e një vettingu”, tha Ndreu.

Javën e shkuar presidenti ktheu ligjin që Lleshi e ndryshoi, duke shprehur mbështetje për variantin fillestar të Xhafajt. Komisioni i Sigurisë Kombëtare do të shqyrtojë dekretin dhe më tej ai do të votohet në seancë.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Robshi: 23/04/2019 17:16

  Ore sa më stoicizem flisni kur bëhet fjalë për vetingun në gjyqësor polici etj...te propozimi i pd për veting në politikë nuk ju dëgjua zëri 1muaj dhe thatë jo direkt...bunderllëqe

  Përgjigju
 • Pse: 23/04/2019 17:10

  Kush asht ma i mire?!_Salianji nga Loshani apo I biri i Fari Balli nga Mokra

  Përgjigju
 • Diku: 23/04/2019 15:30

  Ik pjerin pordha na ben si i zgjuar. U bere edhe ti per politik je si kurve.

  Përgjigju
 • beni: 23/04/2019 15:15

  Ligji i pare i Vettingut ne polici, ishte ligj konsensual, mazhorance+Lsi dhe PD abstenoi. Athere, kur kemi nje ligj konsensual, perse duhet ta zhbeni???

  Përgjigju
 • TITI: 23/04/2019 12:25

  VARIANTI I FATMIR XHAFES ESHTE I SAKTE!!!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi