Pjesë e rrjetit ndërkombëtar të drogës, shtatë shqiptarë të arrestuar në Firence, operacioni bashkëpunim mes antimafias italiane e SPAK

Pjesë e rrjetit ndërkombëtar të drogës, shtatë shqiptarë të arrestuar në Firence, operacioni bashkëpunim mes antimafias italiane e SPAK

Foto ilustruese

Shtatë shqiptarë janë arrestuar për trafik droge në Itali gjatë një operacioni të koordinuar nga Drejtoria e Qarkut Antimafia e Prokurorisë së Firences. Operacioni u zhvillua midis provincave të Firences dhe Pratos.

Po në kuadër të këtij operacioni më 5 shkurt, u ekzekutuan 78 masa të tjera sigurie, prej tyre 70 arrest në burg dhe 8 në arrest shtëpie. Të arrestuarit u përkasin organizatave të trafikut të drogës që veprojnë mes Italisë, Shqipërisë, Holandës, Spanjës, Gjermanisë, Mbretërisë së Bashkuar e Zvicrës, raporton ANSA.

Shtatë personat e arrestuar sot janë të gjithë me kombësi shqiptare, njësoj si pjesa më e madhe e personave të arrestuar në fillim të muajit. 

Hetimet që çuan në goditjen e rrjetit të gjerë të trafikut ndërkombëtar të drogës nisën nga sekuestrimi i 2 kilogramë marijuanë. U hetua një person “i shkëputur nga organizata” i cili së bashku me bashkatdhetarët e tjerë të vendosur në Shqipëri, vijuan aktivitetin e importimit dhe tregtimit të kokainës, hashashit dhe marijuanës, të pavarur, nga viti 2018 deri në verën e vitit 2022.

Droga, në sasi të mëdha, u transportua në kamionë të kompanive të transportit zyrtarisht të rregullt, të modifikuar në mënyrë të përshtatshme për të fshehur drogën.

Për hetimet u ngrit një ekip i përbashkët mes policisë shqiptare, të koordinuar nga Dia e Firences dhe Prokuroria Speciale e Tiranës, SPAK, e specializuar në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Moti sot: Në Tiranë termometri do të shënojë deri në 30 gradë Celcius! Në një tjetër qytet temperatura do shkojë 31 gradë

Moti sot: Në Tiranë termometri do të shënojë deri në 30 gradë Celcius! Në një tjetër qytet temperatura do shkojë 31 gradë