Placido Domingo në Bullgari koncert në shesh, në Tiranë te TKOB, Nishani: Rama përdhosi klasin më të lartë të artit botëror për imazhin e disa karrigeve që ka bërë në një sallë

Placido Domingo në Bullgari koncert në shesh, në Tiranë te TKOB, Nishani: Rama përdhosi klasin më të lartë të artit botëror për imazhin e disa karrigeve që ka bërë në një sallë

Ish-presidenti Bujar Nishani

TIRANË- Ish-presidenti Bujar Nishani, ka lënë për pak kohë “të qetë” Lulzim Bashën dhe i është rikthyer sulmeve në drejtim të kryeministrit Edi Rama. Fokusi i akuzës së tij ka të bëjë me organizimin mbrëmjes gala në Teatrin e Operas dhe Baletit, tashmë të rikonstukruar.

Pjesëmarrja e kufizuar e spektatorëve dhe prezenca e vetë kreut të qeverisë, për Nishanin është një tregues si si Rama po keqpërdor kulturën elitre për interesat e tij politike, por thekson se fatkeqësisht kjo që ai e quan fasadë, i ka funksionuar. Nishani heq paralele me koncertin që ka zhvilluar Placido Domingo në Sofie të Bullgarisë, të cilër bashkë me një soprano tjetër organizuar një koncert të ngjashëm me atë që u zhvillua në Tiranë.

Ai thotë se ndryshe nga sa në Tiranë, arti dhe kultura, muzika dhe e bukura ju ofrua qytetarëve, në shesh.

“Edi Rama nuk ka rast që nuk tregon se nuk ka asnjë dimension shtetari, qeveritari apo format real civilizimi ! Shtirjet e sforcuara dhe skenarë fasadash, që për fatin e keq, l’e të pranojmë që i kanë funksionuar për të futur në jerm psikologjinë e shumicës së qytetarëve të këtij vendi. Tashmë për shkak të kthjellimit të opinionit, ato po i kthehen në bumerangun e tij! Fundi i këtij bumerangu do ta nxjerrë në cepin që i takon, ashtu siç është a në të vërtetë, siç edhe shumë shqiptarë e njohin realisht! Së fundmi, tentoi të keqpërdorë edhe kulturën elitare, artin e epërm, artistët kolosë, për interes të skenografisë së tij politike vulgare !

Koncerti i organizuar në Teatrin e Operas dhe Baletit me pjesmarrjen e Plácido Domingo dhe Ermonela Jaho, ishte një rast i shkëlqyer për shqiptarët jo vetëm për të shijuar klasin e lartë të muzikës dhe artit por për një nevojë për rivitalizimin e psikologjisë së rënduar e traumatizuar nga izolimi, paniku dhe dhimbjet e shkaktuara nga pandemia e izolimi për më shumë se një vit ! Një vlerësim e mirënjohje e madhe për artistët e kalibrit botëror Plácido Domingo dhe Ermonela Jaho, është i merituar, që ata ishin në Tiranë e bashkë me artistët e tjerë shqiptarë patën angazhimin për të përcjellë art, muzikë, kulturë, emancipim, ripërtëritje për qytetarët shqiptarë !

Por Edi Rama që fatkeqësisht mban fatet e shqiptarëve në dorën e tij, nuk ja ndjen, nuk kupton, nuk reagon e as ka merak hallin e shqiptarëve dhe as e lidh fare asgjë me dimensionin e shtetarit !Pse e them këtë ? I njëjti event kulturor u organizua përpara pak ditësh dhe në Sofie/Bullgari !Plácido Domingo sëbashku me sopranon e madhe bullgare Sonya Yoncheva organizuan po ashtu një koncert të ngjashëm me atë që do të organizohej në Tiranë. Por në Bullgari, Kryeministri i atij vendi nuk i “futi turinjtë” edhe tek arti e muzika për qytetarët.

Në Sofie, koncerti madhështor u organizua në një prej shesheve kryesore të kryeqytetit ku hapësira, aksesi, muzika, arti ishin në dispozicion të gëzimit prej qytetarëve e jo skenarëve politik të qeveritarëve. Në Sofie, ndryshe nga sa në Tiranë, arti dhe kultura, muzika dhe e bukura ju ofrua qytetarëve, në sheshet dhe ekranet e qytetarëve atje ! Në Tiranë, Edi Rama me diabolizmin e vet, e përdhos edhe klasin më të lartë të artit botëror, veç për të shitur imazhin e ca karrigeve të reja që ka blerë e vendosur në një sallë Teatri ! Imagjinoni tani”, shkruan Nishani.

Mbrëmja gala në TKOB e rikonstruktuar u zhvillua në 15 shtator, ku skena e ndez me performancën e dy yjeve të rangut botëror, si Ermonela Jaho dhe Placido Domingo,të cilët kanë interpretuar dhe kanë marrë duartrokitje disa minutëshe. Pjesëmarrja ishte me ftesa të shpërndara nga ministria e Kulturës e ndërsa ishte kusht pasaporta e vaksinimit ose tamponi negativ.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rrrrtttt: 17/09/2021 15:27

  Uee po Jari! Po ik o sakat! Ik o te hengsha Odeden. Ik o mavri me boje. Ti je te marresh nje hidhs,e ta hysh nga kembet

  Përgjigju
 • ZYBER KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 17/09/2021 10:50

  O kapterri i pompës së benxinës po presidenca nuk u përdhos nga ty o jar kapteri ? Pse ishe ti për President o Bujar Nishan leshi. Po hik o jare i ftof në tajare se na jeni bo si muti nëpër kom o hajvon.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Operacion në zhvillim e sipër, SPAK 20 masa sigurie në lidhje me inceneratorin e Tiranës! Masa për kompanitë guackë, dyshohet edhe për 2 të lidhur me median

Operacion në zhvillim e sipër, SPAK 20 masa sigurie në lidhje me inceneratorin e Tiranës! Masa për kompanitë guackë, dyshohet edhe për 2 të lidhur me median