Plani i ri i Izraelit është të 'zvogëlojë', jo të zgjidhë konfliktin palestinez

Qeveria e re izraelite që rrëzoi këtë verë kryeministrin Benjamin Netanyahu me shërbim të gjatë është plot kontradikta. Ka të majtë pro-paqes, krahë të djathtë pro-zgjidhjes, centristë pragmatikë dhe madje për herë të parë një parti islamike arabe, të gjithë të ulur së bashku në një koalicion qeverisës. Për çështjen më përçarëse-konfliktin izraelito-palestinez-nuk ka pothuajse asnjë konsensus, gjë që e pëlqen pikërisht Micah Goodman.

Goodman, një filozof politik, ka arritur një rol të rëndësishëm në publik në Izrael dhe më gjerë për tezën e tij kundërvënëse se si të mos zgjidhet konflikti i gjatë.

Shumë e kanë quajtur atë filozofin e gjykatës të Kryeministrit Naftali Bennett, një ish-udhëheqës ultra-nacionalist i zgjidhjes, i cili ka përqafuar publikisht paradigmën e Goodman për "tkurrjen e konfliktit".

Javët e fundit, Izraeli ka filluar të miratojë disa nga këto masa, duke përfshirë lëshimin e 15,000 lejeve të reja të punës brenda Izraelit për palestinezët, duke i dhënë Autoritetit Palestinez një hua prej 500 milionë dollarësh, duke krijuar përsëri Komitetet e Përbashkët Ekonomikë për të diskutuar projektet e ardhshme, duke lejuar ribashkimin (dmth. Statusin ligjor) për ‘bashkëshortët’ palestinezë në Bregun Perëndimor, dhe miratimin paraprak të 2,000 njësive të reja të banimit për palestinezët në pjesën e Bregut Perëndimor nën kontrollin e plotë të Izraelit.

Siç tha një zyrtar i lartë izraelit për CNN javën e kaluar, duke i bërë jehonë Goodman:

 "Ne duhet të bëjmë çdo përpjekje për të zvogëluar konfliktin dhe për të filluar formësimin e zgjidhjes, duke filluar me infrastrukturën dhe ekonominë."

 Megjithatë, masat më të gjera të përshkruara më lart janë jashtëzakonisht të pamundura duke pasur parasysh përbërjen e koalicionit aktual izraelit.

Kritikët e Goodman si nga e djathta ashtu edhe nga e majta nuk janë aq sanguine.

Për të djathtën,

"Ky konflikt nuk është për shkak të" fërkimit "midis izraelitëve dhe palestinezëve. Ishte atje më parë dhe do të jetë atje edhe pas, edhe nëse e majta na bën të largohemi [Bregut Perëndimor]," thotë Ran Baratz, drejtor i diplomacisë publike për ish -kryeministri Netanyahu. "Ju mendoni se po e zvogëloni konfliktin, por për palën tjetër palestineze është vetëm një qetësi mes luftërave ku ata po përmirësojnë pozicionin e tyre."

E majta, në rastin më të mirë, nuk sheh shumë të reja në tezën e Goodman dhe në rastin më të keq është e dyshimtë se "tkurrja e konfliktit" është e njëjta qasje e miratuar në të kaluarën nga e djathta izraelite - "menaxhimi i konfliktit" ose "paqja ekonomike" - vetëm i riemëruar.

Goodman, nga ana e tij, argumenton se rritja e vetëqeverisjes palestineze është një e mirë për veten që do të përmirësojë vetëm jetën palestineze dhe do të rrisë mundësitë e Izraelit në të ardhmen. Në fund të fundit, thotë ai, qasjet e vjetra nuk kanë arritur.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Po e than qëllimisht Putini tregun e gazit në Evropë?