Plani për të ‘destabilizuar’ Moldavinë, BE sanksione ndaj 7 politikanëve dhe biznesmenë rusë e moldavë

Plani për të ‘destabilizuar’ Moldavinë, BE sanksione ndaj 7 politikanëve dhe biznesmenë rusë e moldavë

BE

1684945298_bashkimievropian.JPG

Bashkimi Evropian 

Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj shtatë politikanëve dhe biznesmenëve modave dhe rusë, pas një përpjekje nga ana e tyre për të destabilizuar dhe minuar sovranitetin e Moldavisë për nevojat e Rusisë.

Disa prej tyre akuzohen gjithashtu se kanë mbështetur luftën e Rusisë në Ukrainë, duke bashkëpunuar me autoritetet pushtuese ruse apo duke planifikuar demonstrata të dhunshme ose eksporte të paautorizuara kapitali.

Për pasojë sanksionet që BE ka vendosur pengon këta persona të udhëtojnë në dhe përmes Bashkimit Evropian, pasuritë e tyre janë ngrirë.

Duke qenë se Moldavia është një nga vendet më të prekura nga pasojat e pushtimit të paligjshëm rus të Ukrainës, vazhdimisht ka pasur përpjekje serioze dhe të intensifikuara për të destabilizuar vendin.

Prandaj, sanksionet janë një sinjal i rëndësishëm politik i mbështetjes së BE-së për Republikën e Moldavisë.

Vendet e BE-së krijuan një kornizë ligjore për sanksione të tilla në prill me kërkesë të Moldavisë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Bastisje të reja ruse në Kiev, tre të vdekur mes tyre fëmijë! Mesazhi i Zelensky-t në Moldavi:Të gjitha vendet europiane janë në BE dhe NATO


M.T/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

8 muaj të artë për buxhetin e shtetit, merr 425 mld lekë të ardhura! Efekt rritja e pagave, nga sigurimet 13.7 mld lekë më shumë

8 muaj të artë për buxhetin e shtetit, merr 425 mld lekë të ardhura! Efekt rritja e pagave, nga sigurimet 13.7 mld lekë më shumë