‘Rërë falas’, shtohet hapësira për plazhe publike në Durrës, shkon në 30%! Sako: Ky sezon do të jetë sukses për turizmin

Bashkia e Durrësit është në përfundim të realizimit të masave për sezonin turistik, duke i dhënë dorën e fundit përgatitjeve në plazhin më të madhe të qytetit.

Këtë vit, pas vendimit të qeverisë, ka ndryshuar raporti i hapësirës publike me atë private në plazhet e vendit. Kështu nga 20 për qind që ishte vjet, këtë vit 30 për qind e hapësirës së rërës do të jetë plazh publik, ndërsa 70 përqind do të jenë stacione plazhi që do të menaxhohen nga hotelet buzë detit.

Në një prononcim për mediat kryetarja e bashkisë Durrës Emiriana Sako është shprehur se për momentin 80 përqind e hoteleve që gjenden ën vijën e parë të plazhit janë të prenotuar për gjithë sezonin, ndërkohë që këtë vit pritet të tejkalohet shifra e 1 milion turistëve që kanë vizituar vitin e kaluar Durrësin.

"Ne kemi filluar, pjesën e punës për mirëmbajtjen e plazheve për t’u përgatitur për sezonin. Kemi bërë të mundur plugimin e rërës, heqjen  e leshterikut etj. Vjet kemi pasur mbi 1 mln turistë dhe këtë vit po përgatitemi për sukses në turizëm. Rreth 80% të hoteleve në vijën e parë janë të prentoruara që do të thotë se do të kemi sukses. Dhe bashkia mbetet e përkushtuar për të punuar për mbrojtjen e mjedisit dhe për të dhënë një shërbim sa më të mirë për qytetarët e Durrësit dhe për turistët. Kemi bërë një projekt që ëhstë në përfundim, kemi shëtitoren do të parashikohen dhe shërbimet hidrosanitaret dhe dhomat e zhveshjes. Deri më datë 15 do të jenë të mbyllura. Dhe kjo do të zgjidhë këtë problem. Kullat e vrojtimit do të jenë patjetër të përfshira. Për Durrësin ka rëndësi të veçantë pjesa e sigurisë. Sa u takon subjekteve të licencuar, Sako tha se kjo punë është në vijim dhe në vazhdim.” - thotë Sako.

Bashkia pritet të ketë një kujdes të shtuar edhe në drejtim të menaxhimit dhe pastrimit të plazhit nga mbetjet urbane, të cilat do të largohen 3 herë në ditë. Këtë vit, pas vendimit të qeverisë, ka ndryshuar raporti I hapësirës publike me atë private në plazhet e gjithë vendit.

30 përqind e hapësirës do të jetë në dispozicion për publikun pa pagesë, ndërsa 70 përqind do të jenë parcela private që do të menaxhohen nga hotelet buzë detit. Bashkia e Durrësit administron një vijë të gjatë bregdetare që nis nga Kepi I Rodonit në veri të Durrësit deri në Shkëmbin e Kavajës, në kufi me Golemin.

G.MO/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mario: 12/06/2023 00:29

  duhet te kete edhe stacione plazhi publike per pushuesit ditore sic po mendon privati per ato ne dhoma hoteli

  Përgjigju
 • Besi: 01/06/2023 02:48

  Kjo puna e 20% ose 30% eshte nje genjeshter e madhe, plazhet publike nuk zene as 1% ose 2% te totalit. Po i detyrojne njerezit te paguajne minimalisht 15000 leke ne muaj per nje cader me dy shezlone.

  Përgjigju
 • Mario: 31/05/2023 19:48

  Pune e denje per nje plazh te paster dhe me shume hapesira te gjelberta. Do duhet te shihen edhe distancat midis cadrave ne parcelat e rezervuara hoteleve per nje turizem me cilesor dhe elitar

  Përgjigju
 • Beni: 31/05/2023 18:37

  Me ata ordinera qe ke ti ne stafin e Bashkise eshte per te ardhur keq qe ai qytet administrohet nga nje tuf te pa aftesh, sidomosh Polcia Bashkiake dhe Drejtorat e Drejtorive! Prit Shqiperi se do behesh....

  Përgjigju
 • Lui: 31/05/2023 16:11

  Cfare eshte ky raport 70% per privatin dhe 30% publik?! DUhet te jete e kunderta. Nuk ka asnje vend ne bote qe ka kete raport me bregdetin. Vetem ne Shqiperi ndodh kjo. Idealja eshte 100% publik. Por te pakten te jete 60-70% publik dhe pjesa tjeter privat.

  Përgjigju
 • A. N.: 31/05/2023 14:57

  Propagande boshe kjo 70/30 sepse plazhet publike maten me pikatore ngaqe i jepen siperfaqe rere per shfrytezim edhe hoteleve qe jane ne vijen e peste apo restoranteve qe nuk kane sherbim hotelerie.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit