Lezhë/ Po transportonin dy bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, në pranga 2 persona (VIDEO)

TIRANË- Dy persona u arrestuan pasi po tentonin të trafikonin drejt Malit të Zi dy bomba me telekomandë. Operacioni policor i koduar "Distanca" u finalizua pasditen e së mërkurës dhe në pranga u vunë Erol Çiçi 33-vjeç dhe Maringlen Gruda 30-vjeç që të dy banues në Durrës, të dënuar me parë për vjedhje dhe trafikim narkotikesh.

Këta dy persona u kapën në flagrancë në vendin e quajtur "Rrethrrotullimi i Shëngjinit", në hyrje të qytetit të Lezhës dhe kontrollit të ushtruar nga Policia, në çantën e Maringlen Grudës janë gjetur dy bomba me mekanizëm shpërthimi në distancë nëpërmjet aparatit telefonik celular, ku njëra ishte me lëndë të dyshuar plasëse e llojit tritol dhe tjetra me lëndë të dyshuar si plasëse e llojit dinamit, të cilat dyshohet se do t’i trafikonin në drejtim të Malit të Zi.

Specialistet për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në Policinë e Lezhës, nën drejtimin e Prokurorisë kishte marrë informacion për veprimtarinë e këtyre të rinjve dhe prej 1 muaj ishin vënë në vëzhgim dhe ndjekur me metoda proaktive. Dyshimet e Policisë janë se të ndaluarit janë vetëm transportues të bombave me telekomandë dhe vijojnë veprimet hetimore për identifikimin e  personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari të paligjshme.

Materialet hetimore në ngarkim të dy të ndaluarve do t’i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve plasëse, djegëse, helmuese dhe radioaktive” kryer në bashkëpunim. Kjo është e disata herë që  persona me bomba me telekomandë kapen në zonën e Lezhës gjatë tre viteve të fundit, por në asnjë rast nuk është gjetur baza e prodhimit të tyre dhe as porositësit të cilët i blejnë kundrejt shumave të ndryshme parash.

Bombat e sekuestruara

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?

Komento

Komente

  • dod doda: 03/12/2020 10:02

    kjo qe ka bere policia ose me sakte klodian shahini(shefi i droges dhe trafiqeve ne lezhe i cili dihet boterisht qe eshte turor i parcelave te kanabisit ne mirdite dhe lezhe)eshte veper penale... kane gjet dy te lodhur qe skane buke te hane dhe i kane futur spiunin qe te sjelli dy bomba(cope tritoli me dy tela kryq dhe nje celular 10mij lekesh)deri ne lezhe , me demek bo bejne trafik per ne mal te zi nderkohe qe dhe pleqt e plakat e dine qe nga mali zi furnizohet me bomba e arme gjithe europa. me kte marifet klod shahini justifikon rrogen ne shtet nderkohe qe nga ana tjeter ja fut me top kanabisit dhe e bukura eshte se e dine dhe eproret e vet por nuk veprojne dot se ky polici mbeshtetet nga krimi organizuar ne lezhe.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim dhe ajo suedeze Elsa Hassad shëtitje në Tiranë, blejnë gështenja pranë Liqenit Artificial