Policia Rrugore Lezhë/ Masa për parandalimin e aksidenteve, 316 gjoba në fundjavë

Foto ilustruese

Policia Rrugore e Lezhës gjatë fundjavës ka kryer disa kontrolle me qëllim parandalimin e aksidenteve. Në fokus rritja e parametrave të sigurisë rrugore për të parandaluar aksidentet duke evidentuar shkelësit e Kodit Rrugor dhe kontrolluar respektimin e Kodit Rrugor

Gjithashtu, në fokus edhe menaxhimi i fluksit të mjeteve deri në orët e vona, me destinacion plazhin e Shëngjinit Gjatë kontrolleve nga Policia Rrugore, janë arrestuar 2 drejtues mjeti për "Drejtim mjeti në mënyrë të parregullt" ( në gjendje të dehur ).

Është konstatuar dhe bllokuar një mjet me targa që i përkisnin një mjeti tjetër dhe pas verifikimeve dyshohet se është mjet i trafikuar.
Janë vendosur gjithsej 316 masa administrative nga këto:

- 153 masa për shpejtësi tej normave të lejuara, 
-41 masa për parakalim të gabuar, 
-9 masa për rrip sigurimi dhe përdorim celulari 

Ndërsa pjesa tjetër e masave administrative, për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor:

-Janë ndaluar administrativisht 12 mjete, të cilat kanë rezultuar me detyrime administrative të pashlyera 
-Janë pezulluar 52 Leje Drejtimi për "Shpejtësi tej normave të lejuara" dhe " Drejtim mjeti nën efektin e alkoolit"

Policia Rrugore e Lezhës, do vijojë kontrollet e pandërprera, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore dhe rritjen e parametrave te sigurisë rrugore, ku apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të bashkëpunojnë duke respektuar rregullat e qarkullimit rrugor: Mos shpejto të arrish aksidentin.

  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Flota e parë e autobusëve të gjelbër “Go Green” në Tiranë, Rama: Në gusht nis linja e madhe unazore me 66 stacione