Polonia investon 2,5 miliardë dollarë për fortifikimin e kufirit lindor

Polonia investon 2,5 miliardë dollarë për fortifikimin e kufirit lindor

Poloni

Polonia ka njoftuar se do të investoj 2,5 miliardë dollarë për të rritur sigurinë në kufirin e saj lindor.

Ministri i Mbrojtjes, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz ka deklaruar se plani ‘Protective Shield East’ do të përfshijë “fortifikime, lloje të ndryshme pengesash, por edhe sisteme ultramoderne të mbikëqyrjes ajrore”, për tu mbrojtur nga ndonjë sulm i befasishëm.

Plani synon që ta bëjë më të vështirë vështirë lëvizjen e trupave armike dhe përmirësimin e pozicioneve mbrojtëse.

Polonia, anëtare e NATO-s, e cila ndodhet pranë Ukrainës, po i shmanget një pushtimi të plotë rus për më shumë se dy vjet.

Ajo gjithashtu kufizohet me Bjellorusinë, aleatin e Moskës dhe enklavën ruse të Kaliningradit.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit