Polonia ndalon importet e grurit nga Ukraina, zv.kryeministri polak: Mbrojmë interesat e popullit tonë

Polonia ndalon importet e grurit nga Ukraina, zv.kryeministri polak: Mbrojmë interesat e popullit tonë

Qeveria polake ka vendosur të ndalojë importet e grurit dhe produkteve të tjera ushqimore nga Ukraina për të mbrojtur sektorin bujqësor polak. Kështu deklaroi të shtunën lideri i partisë Ligj dhe Drejtësi në pushtet, Jaroslaw Kaczynski . 

“Sot, qeveria vendosi një rregullore që ndalon hyrjen dhe importin e grurit në Poloni, por edhe dhjetëra lloje të tjera ushqimesh nga Ukraina”, tha Kaczynski në konventën e partisë.
 "Ne jemi dhe mbetemi miq dhe aleatë të pandryshuar të Ukrainës, ne do ta mbështesim dhe mbështesim atë. Por është detyrë e çdo shteti, çdo autoriteti, çdo autoriteti të mirë në çdo rast, të mbrojë interesat e qytetarëve të tij", shtoi ai.


Lajmi kryesor:

Lufta / Polonia bllokon hyrjen e grurit nga Ukraina: Ndalojmë importet, dëm i madh për fermerët tanë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar