Pompeo: Turqia ka probleme të ligjshme të sigurisë me PKK

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se "sigurisht është arritur disa përparime" para skadimit 120-orësh të marrëveshjes së armëpushimit të negociuar midis SH.B.A. dhe Turqisë.

Pompeo, duke folur në mbledhjen e Presidentit të Fondacionit Heritage, nuk hyri në detaje, duke sugjeruar se ai do të shtjellonte më vonë në fjalimet e tij.

"E vërteta ishte se nuk është në interesin e Turqisë si aleat i NATO-s për të vazhduar ofensivën ushtarake. E vërteta ishte se prania jonë në Siri ynë ndalur krimet e ISIS. Ne mendojmë se jemi në një botë më të mirë tani," - tha Pompeo. "Presidenti Trump përdori fuqinë ekonomike amerikane, fuqinë tonë ekonomike, për të shmangur një konflikt kinetik me një aleat të NATO-s," vazhdoi ai.

Pompeo deklaroi se për punën që administrata Trump për ndërtimin e koalicionit D-ISIS "nuk është folur kurrë". "Puna që kemi bërë për të formuar atë ekip, e kombinuar me shkatërrimin e kalifatit në Siri dhe Irak, ishte e rëndësishme dhe efektive," tha ai.

Pompeo pranoi se forcat kurde "ishin luftëtarë të shkëlqyeshëm", por përsëriti se Shtetet e Bashkuara janë "të vetëdijshëm" se Turqia ka "probleme të ligjshme të sigurisë" me PKK.


Lajmi kryesor:

Soçi/Rusi, Erdogan takohet me Putin, Presidenti turk: Ska zgjatje të armëpushimit, kurdët jo në zonën 32 km, Asad: Erdogan hajdut, po vjedh tokën tonë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?×

Lajmi i fundit

John

E gjithë Delvina në zi për vdekjen e të miturit, Rama anulon vizitën