Pompeo viziton të enjten Korenë e Veriut për bisedime mbi denuklearizimin

Pompeo viziton të enjten Korenë e Veriut për bisedime mbi denuklearizimin

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Mike Pompeo

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Mike Pompeo do të niset për në Korenë e Veriut të enjten për bisedime mbi denuklearizimin e Gadishullit Korean me udhëheqësin Kim Jong Un.

Lajmi i bë i ditur nga ana e zëdhënëses së Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders nëpërmjet një konference për shtyp, paraditen e të hënës.

“Për të vazhduar një punë të rëndësishme të denuklearizimit në Gadishullin Korean, Sekretari Pompeo do të largohet për në Korenë e Veriut më 5 korrik, për t’u takuar me udhëheqësin Kim Jong-un dhe ekipin e tij”, u tha gazetarëve zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders.

Ky hap vjen pas takimit mes presidentit Donald Trump dhe liderit koreano-verior Kim Jong-un, të mbajtur në Singapor më 12 Qershor.

Të dy liderët arritën një sërë marrëveshjesh me rëndësi, ku natyrisht kryesorja ishte ajo për denuklearizimin e Koresë së Veriut.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Pas një viti heshtje, Elsa Lila flet për arrestimin e bujshëm: Jam e pafajshme

Pas një viti heshtje, Elsa Lila flet për arrestimin e bujshëm: Jam e pafajshme