Portugali, protesta nga ekstremi i djathtë 'kundër islamizimit të Evropës'

Portugali, protesta nga ekstremi i djathtë 'kundër islamizimit të Evropës'

Foto nga protesta në Portugali

Një protestë e ekstremit të djathtë nën sloganin “kundër islamizimit të Evropës” u mbajt në kryeqytetin e Portugalisë, Lisbonë. Një grup i ekstremit të djathtë që e quan veten “1143” organizoi demonstrata nën sloganin “Kundër islamizimit të Evropës”.

Demonstruesit e mbledhur brohorisnin me parulla kundër muslimanëve, emigrantëve dhe islamizimit të Portugalisë dhe vendeve evropiane.

Pavarësisht ndalimit të gjykatës, në rrugët e Lisbonës u mbajt një protestë ku morën pjesë disa qindra njerëz, raporton media turke Anadolu.

Protesta u zhvillua me ftesë të grupit të ekstremit të djathtë “1143” nëpërmjet internetit.

Të tubuarit mbanin pankarta me mbishkrimet “Stop Islamit”, “Portugalia e portugezëve” dhe kënduan himnin kombëtar dhe brohoritën “Portugali, Portugali”.

Protesta u shoqërua nga një numër i madh i pjesëtarëve të policisë ndërsa disa kalimtarë thërrisnin “fashizëm kurrë më”.

Portugalia është një vend ku të krishterët janë shumicë. Sipas regjistrimit të vitit 2021, muslimanët përbëjnë rreth 0.4% të popullsisë së përgjithshme të vendit. Vlerësimet tregojnë se rreth 65 mijë muslimanë jetojnë në vend.

 

 

S.S/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik