Pranonte ryshfete për të kryer operacione, nën hetim gjinekologia! Procedimi nis edhe ndaj një gruaje, i dha para mjekes për lindjen e kunatës

Foto ilustruese

BERAT- Policia ka nisur hetime ndaj një mjeke gjinekologe në Spitalin Rajonal të Beratit, pasi rezultoi se gjatë kryerjes së vizitave dhe operacioneve të lindjes, merrte vlera monetare nga familjarët e shtetaseve që i nënshtroheshin operacionit për të kryer lindjen.

Policia bëri të mundur evidentimin e Edlira Shkëmbi pas një hetimi 5 mujor, duke provuar korrupsionin pasiv të bërë prej saj me prova ligjore, se në mënyrë të parregullt në disa raste përfitonte nga pacientet vlera monetare të caktuara.

Penalisht është proceduar edhe M.G, e cila i ofroi një shumë parash mjekes për të kryer operacionin për kunatën me qëllim lindjen e fëmijës.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprime të mëtejshme. Ndaj mjekes rëndon akuza e “Shpërdorimit të detyrës”, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, ndërsa ndaj M.G  “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Strumbullari i 21 Janarit, Meta i fshihet pyetjes, flet për marrjen e LSI-së: Mezi pres të heq kostumin e presidentit! Thumbon Bashën: Më pret populli i 2 marsit i cili do lider me karakter