Prej pesë ditësh aktiv, zjarri në Mirditë vijon të djegë pyjet

Zjarri i rënë që prej ditës së hënë në pyjet e Njësisë Administrative Zejmen në Lezhë vijon aktiv dhe tashmë ka prekur dhe territorin e Bashkisë Mirditë.

Që prej pasdites të së enjtes flaket janë përhapur në pyjet e fshatit Katund i Vjetër në Rubik. Favorizuar dhe nga era zjarri ka përshkuar një sipërfaqe të konsiderueshme pyll me dru dhe shkurre, ndërsa ndërhyrja e zjarrfikësve është e pamundur për shkak të terrenit të thyer malor dhe mungesës së rrugës.

Sipas të dhënave, në zonë ndodhen punonjësit e Agjencisë së Pyjeve të cilët po punojnë me mjete rrethanore për shuarjen e flakëve. Fatmirësisht zjarri është larg zonës së banuar dhe nuk rrezikohet prona e qytetareve. Ky zjarr i cili vijon të jetë aktiv prej pesë ditësh ka përshkuar afro pesë hektarë pyje në territoret e Bashkisë Lezhë dhe Mirditë.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Manchester City pëson humbjen e parë dhe sheh t'i 'dridhet' kreu, United s'e njeh më turpin në Premier League! Fitojnë Arsenal dhe Newcastle

GOLAT/ Manchester City pëson humbjen e parë dhe sheh t'i 'dridhet' kreu, United s'e njeh më turpin në Premier League! Fitojnë Arsenal dhe Newcastle