Presidenti çek vizitë në Serbi: Nuk më pëlqen Kosova

Presidenti çek u dëgjua duke thënë se "nuk i pëlqen" Kosova, ndërsa takohej me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç pas mbërritjes në Beograd të martën.

Zeman ndodhet në Serbi për një vizitë dy-ditore që pritet të përqendrohet në përmirësimin e lidhjeve tregtare midis dy vendeve.

Ai i thaVuçiç në aeroportin e Beogradit se "më pëlqen Serbia dhe populli serb", duke shtuar më pas me zë të ulët: "dhe nuk më pëlqen Kosova".

Serbia nuk e njeh deklaratën e pavarësisë së Kosovës, por Republika Çeke është ndër 22 vendet anëtare të Bashkimit Evropian që e kanë njohur Kosovën.

Vuçiç nuk iu përgjigj drejtpërdrejt komentit të Presidentit Zeman, por u përgjigj "faleminderit shumë".

Më vonë ata morën pjesë në një ceremoni për vendosjen e kurorës në Monumentin e Mbrojtësve të Beogradit 1914-1918./ voa

 • Sondazhi i ditës:

  Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento

Komente

 • Proka: 11/09/2019 12:40

  Po ky qenka me te meta,i paska ikur truri,nuk meriton te udheheqe funkcione shteterore. Diagnosa: insult Cerebral me demtime te fiunkcionit te trurit,paska ikur per lesh.

  Përgjigju
 • Arben Metani: 11/09/2019 10:18

  Nese Z.Zeman (Presidenti Çek) ka bere komentin per Kosoven si person dhe jo si President, eshte plotesisht e drejte e tij ta bej kete dhe nuk i vjen azgje e keqe Kosoves nga politikan qe kan minimunin e vlerave humanitare dhe intelektuale. Por nqs ky eshte qendrimi zyrtare i qeverise perfaqesuese te momentit te popullit Çek atehere qeveria jone duhet te mari masat e menjehershe dhe te nevojshme diplomatike nepermjet Ministrise sone te Jashtme. Sa budallenj ka bota nuk ia vlen te merresh me to, qofshin keto edhe President i nje vendi Europian.

  Përgjigju
 • Gege Kosova: 11/09/2019 09:02

  Asnje randesi nuk e ka,nese ky person_presidnet aktnual, per hir te lakmise, deklaron se nuk e dueka popullin shqiptar.h qipeetaret dhe ceket jane popull miq, dhe ssjhere nuk kane pasur reflketime negative ndaj njeri-tjetrit.Edhe sot e gjithe diten popullin e Hvellit e kemi dhe do e kemi miki,Presidentit duhet te analizoje "mllefet" e Vuçiqit ndaj shqiptareve,Shqiptaret sot kane ne qEVERI PERSONALITETE, QE ME 1998-99 UDHEHOQEN lUFTEN cLIRIMTARE dhe ne aleance me NATO-n e fituan ate, e çliruan populln dhe at hdeun e tyre pas 96 vitesh robrimi nga serbet. Disa nga kuadrot komanduese te UCK sot drejtojne qeverisjen e Kosoves,Kjo eshte nje natyrshemeri shume e lakmueshme dhe e natyrshme.

  Përgjigju
 • Unë: 11/09/2019 08:41

  Të Shkër****të fisin Kombi Shqipëtar!!

  Përgjigju
  • raca ariane: 11/09/2019 15:27

   cam cek cifut nje lloj jane×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ Kryeministri Edi Rama në Egjipt, pritet me ceremoni shtetërore! Nënshkruhen 3 marrëveshje për bashkëpunimin kulturor