Presidenti i Brazilit i infektuar me koronavirus. Darkoi me Donald Trump një javë më parë. Në botë më shumë se 128 000 me Covid-19

Presidenti i Brazilit i infektuar me koronavirus. Darkoi me Donald Trump një javë më parë. Në botë më shumë se 128 000 me Covid-19

Sipas 'Johns Hopkins', në botë ka 128,343 raste të koronavirusit. Deri tani Covid-19 ka vrarë mbi 5000 njerëz që nga fillimi i epidemisë në Kinë.

Edhe pse një numër i madh i pacientëve janë shëruar, epidemia nuk ndalet.

Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, u testua pozitiv për testin e koronavirusit. Lajmi u raportua nga Gazeta ‘o Dia’, gazeta më e rëndësishme në Rio de Janeiro.

Javën e kaluar, më 8 mars, Bolsonaro darkoi me presidentin amerikan Donald Trump në rezidencën e presidentit në Mar-a-Lago, në Florida. Një bashkëpunëtor i ngushtë i Bolsonaro-s, shefi i komunikimit, Fabio Wajngarten, i cili gjithashtu shfaqet në foto, është testuar pozitiv.

Vetë Bolsonaro është përpjekur që në media ta shpërfillë krizën e koronavirusit. Ai tha të mërkurën se “gripi stinor vret më shumë se ky” dhe e quajti shqetësimin për koronavirusin “të tepërt”.

Trump është përpjekur të jetë sa më i qetë në lidhje me koronavirusin. Ai ka deklaruar se ndihet mirë dhe se nuk e ka bërë testin por ende nuk dihet se si do të reagojë ai nëse raportimet për Bolsonaron janë të vërteta.

Sot u konfirmua gjithashtu pozitiv me koronavirus, ministri i Brendshëm i Australisë i cili një javë më parë ishte në një takim me vajzën e Presidentit Trump, Ivanka.

Nuk ka ende një deklaratë zyrtare në Shtëpia e Bardhë nëse presidenti dhe vazja e tij i janë nënshturar testit ose nëse ata do të vetizolohen.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi, 250 viktima sot në Itali. Brukseli: Ndihmojmë Italinë me gjithçka. Kina shpëton nga epidemia, hap shkollat më 25 mars. Presidenti Bolsonaro i infektuar, darkoi me Trump (VIDEO)


/xy/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Deklarata e fortë e Zef Brozit nga Washingtoni: SPAK e BKH të mos bëhen gardianë të Berishës! Tirani i djeshëm e Nongrata sot ende i pandëshkueshmi

Deklarata e fortë e Zef Brozit nga Washingtoni: SPAK e BKH të mos bëhen gardianë të Berishës! Tirani i djeshëm e Nongrata sot ende i pandëshkueshmi