Presidenti i Estonisë viziton Beratin: Ka potencial për bashkëpunim në fushën e turizmit

Presidenti i Estonisë viziton Beratin: Ka potencial për bashkëpunim në fushën e turizmit

Presidenti i Estonisë, Alar Karis, vizitoi pasditen e së enjtes Beratin. I shoqëruar nga kryetari i Bashkisë, Ervin Demo, kreu i shtetit slloven vizitoi Xhaminë e Beqarëve dhe Muzeun Onufri.

Demo i prezantoi presidentit ndryshimet që kanë ndodhur në Berat me investimet në zonën historike në vitin e fundit si dhe projektet që pritet të implementohen në vitet që vijnë për të ndihmuar sektorin e turizmit në qytet. Alar Karis vlerësoi progresin e Beratit përgjatë viteve të fundit në përmirësimin e infrastrukturës turistike prej së cilës mirëpriti në vitin 2022 mbi 400 mijë turistë.

Presidenti estonez theksoi se Berati ofron mundësi shumë të mira në turizmin historik dhe natyror dhe u shpreh se Estonia sheh potencial tek ky qytet për bashkëpunim dhe shkëmbim mes këtyre dy vendeve. Alar Karis është presidenti i dytë që viziton Beratin në vitet e fundit, pas Presidentit gjerman, Stenmeier

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Sulmi me armë zjarri në Rotterdam, viktimat janë dy gra, një 14-vjeçare e plagosur

Sulmi me armë zjarri në Rotterdam, viktimat janë dy gra, një 14-vjeçare e plagosur