Presidenti turk Erdogan i kërkon Gjermanisë ekstradimin e 136 personave

Recep Tayyip Erdogan

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan i ka kërkuar Gjermanisë ekstradimin e 136 personave për lidhje të dyshuara me grupet terroriste, duke folur për gazetën Hurriyet.

Turqia u ka dorëzuar autoriteteve gjermane një listë prej 136 personash, që dëshiron të ekstradojë me akuzat për lidhje të dyshuara me grupet terroriste. 

                                 Recep Tayyip Erdogan

Presidenti turk ka bërë një vizit gjatë fundjavës në Berlin, në një tentativë për të rivendosur normalitetin e marrëdhënieve gjermano-turke, të dëmtuara pas arrestimit të disa shtetasve gjermanë, me akuzën për përfshirje në grushtin e shtetit të vitit 2016.

Nuk i di të gjitha emrat, por është një listë thelbësore. Një listë prej 136 personash në Gjermani., për të cilët ne kemi kërkuar zyrtarisht ekstradimin.  

                       Recep Tayyip Erdogan

Gjithashtu ai nuk ka specifikuar se cilat grupe janë përfshirë, ka thënë se Gjermania duhet të jenë më efektive në kundërvënien ndaj anëtarëve të rrjetit të klerikut me bazë në SHBA, Fethullah Gulen, Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe grupit militant majtist DHKP-C.

Ndërsa nga ana tjetër, media me bazë në Gjermani, Deutsche Welle Turkey, ka cituar për zyrtarët e qeverisë gjermane, të cilët kanë thanë se Erdogan nuk ka dorëzuar asnjë listë zyrtare, për ekstradim të shtetasve turq në Ankara.

a.de./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi i dy vëllezërve në Krujë/Identifikohet autori! Kontrolle me dron për kapjen e tij...gjendet makina e braktisur