Presidentja e PE: Pozicioni ynë është i qartë, jemi me Ukrainën

Presidentja e PE: Pozicioni ynë është i qartë, jemi me Ukrainën

Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola shprehu mbështetjen e parlamentit të BE për Ukrainën mes paralajmërimeve për një pushtim rus.

“Pozicioni i kësaj shtëpie është i qartë, ne jemi me Ukrainën,” tha ajo. Ajo kërkoi që “kundërshtimi i Ukrainës duhet të përputhet me vendosmërinë dhe unitetin e vazhdueshëm evropian. Ajo që ne po dëshmojmë është një kërcënim serioz për paqen në Evropë”, shtoi ajo.

Metsola kërkoi de-përshkallëzimin e tensionit aktual, por tha se Parlamenti Evropian është “i gatshëm të mbështesë veprimin e shpejtë, të fuqishëm dhe konkret”.

“Ne e bëjmë këtë në koordinim me institucionet e tjera evropiane dhe komunitetin ndërkombëtar nëse situata përkeqësohet,” shtoi ajo.


Lajmi kryesor:

Frika nga pushtimi rus i Ukrainës rritet! Rusët japin sërish shenja pozitive: Të vazhdojnë bisedimet! Zelensky: Anëtarësimi në NATO, garanci për sigurinë e vendit


/G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Reshje të dendura shiu në Maliq, stuhia rrëzon pemët pranë fshatit Pendavinj

Reshje të dendura shiu në Maliq, stuhia rrëzon pemët pranë fshatit Pendavinj