Prezantohet plani i rindërtimit të Krujës/ Rama: Dy opsionet si mund të shpronësojmë qytetarët

KRUJË- Kryeministri Edi Rama prezantoi planin e rindërtimit të Krujës, pas tërmetit të 26 nëntorit, teksa u ndal në një nga çështjet kryesore, siç janë shpronësimet. Rama tha se qeveria ka gati një marrëveshje me qytetarët, që  të gjithë pronarët e truallit mund të kenë pjesën e tyre në objektet që do ndërtohen,  por nëse nuk do ta pranojnë do të vazhdojnë me procedurën e zakonshme të shpronësimeve. 

"Ofertën e parë të këtyre që janë me të drejtën e tyre subjekt i marrjes së një pagese për pronën, duhet t'ia bëni për një shkëmbim në natyre. Pra ata që do të humbasin një objekt apo një hapësirë të caktuar qoftë të përdorshme qoftë truall, t'ju propozohen që të marrin një si kompensim nga ndërtimi, një hapësirë shumë më të mirë, shumë më të favorshme, se ajo që kanë sot në ato situata absurde. Propozojani këtë gjë, edhe për të shmangur ato shpenzime të tepërta edhe për ata vetë që të kenë mundësi që të fitojnë një pronë të patundshme realisht dinjitoze, t'ju jepet mundësia për një marrëveshje të tillë, nëse nuk dua le të vazhdojnë me procedurën e zakonshme të shpronësimit", tha Rama.

Plani i rindërtimit të Krujës

Ndalur te plani i rindërtimit, në dy lagje, në një hapësirë prej 57 mijë e 737 m2 do të strehohen 370 familje, të cilat kanë mbetur në qiell të hapur pas tërmetit të 26 nëntorit. Kryeministri Edi Rama së bashku me ministren e Kulturës, Elva Margariti kanë prezantuar ditën e sotme planin e rindërtimit të Krujës.

Nga 370 familje, 310 prej tyre janë ato që kanë jetuar më herët në zonën e dëmtuar, e ndërsa pjesa tjetër pra 60, kanë banuar më herët jashtë këtij perimetri. Gjithsej do të jenë 26 banesa kolektive, me një largësi prej 30 m nga njëjta-tjetra, 33 njësi shërbimi, 1 qendër komunitare, 1 kopsht ose çerdhe dhe një pavijion. Zbatimi i këtij plani do të nisë që javën e ardhshme, me shembjen e banesave.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento

Komente

 • Tosi: 07/10/2021 03:11

  Opsioni 1, pronat publike neper bregdet merri ti o shoku Rama, Xhacka dhe Kacka. Mos e vri mendjen per shpronsim spyt i laguri nga shiu. Kurse ish pronareve, bejuni nder, merruani edhe ndonje cope prone qe kane, madje, thoji Lale Erjoneve neper bashkira te mos u japin as 2 m2 truall per pos vdekjes. Kush te shan, me dego mu, prej veshi te shoku Ben Kraja qe te cuditet dynjaja. Po te behet ndonje trim, tregoua qefin tek shoqja Kim.

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 04/05/2020 18:18

  Po po Berisha I duhet shqiperis ta djeg prape vendin Ai

  Përgjigju
  • O Rahman ?: 04/05/2020 19:36

   Une them i duhet Nard Noka Shqiperise

 • Vicidoli: 04/05/2020 17:44

  Edvini din me shkatrru e me pre dhe me vra shqiptaret.Don me mar dhe trojet tani, cohuni ta shporrim Edvin Mafine.Shqipnis i duhet Birisha .

  Përgjigju
 • ymeri: 04/05/2020 16:33

  SHPRONESIMI ME LEKE NE DORE BEHET DHE ME CMIMIN E SOTEM TE TREGUT,,,,,NUK BEHET ME ASGJE TJETER...

  Përgjigju
 • vera: 04/05/2020 16:31

  PRISHNI cdo gje qe eshte prishur nga termeti,,apo qe eshte plasaritur,,,,dhe ndertoni lagje te reja me hapsire dhe distanca nga njeri pallat tek tjetri,,,qe te kene vende parkimi per cdo hyrje,,,,pallatet te jene te larta 10-15 kate qe te kete vend te lire per parkime dhe dyqane moderne…...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Makina përplas për vdekje këmbësorin, shoqërohet drejtuesi