Prezantohet projekt-strategjia e re  e
Sigurisë Kombëtare, PD e bojkoton

Prezantohet projekt-strategjia e re  e<br />Sigurisë Kombëtare, PD e bojkoton
TIRANË - Zv.Ministri i Jashtëm Sokol Dervishaj ka prezantuar para Komisionit të Sigurisë, projekt-draftin e dokumentit të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare.
 
Në këtë dokument parashikohet ngritja e një strukture të re brenda Kryeministrisë, e cila do të mbledhë dhe do të filtrojë informacione nga institucionet e sigurisë në vend për të dhënë më pas një analizë dhe sugjerime në nivel strategjik, jo operacional, pa prekur kompetencat e institucioneve të tjera. 

Mungesa e opozitës në këtë mbledhje bëri që deputeti i LSI-së,  Luan Rama, të kërkojë që të djathtëve t’iu dërgohej drafti me shkrim.
 
Në të njëjtën linjë qendroi dhe deputeti i PS-së, Taulant Balla, i cili kërkoi që për kërkoi që për informacione sekrete të ruhej komunikimi 

Dokumenti i ri i Sigurisë Kombëtare pritet të marrë miratimin e Kuvendit brenda përfundimit të sesionit në korrik, me qëllim që Shqipëria të paraqitet e pajisur me të në samitin e NATO-s në shtator.
 
Redaksia online
(ar.sh/Shqiptarja.com)
 

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan