POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Princ Leka flet për një “Shqipëri të Madhe”: Të bashkohemi me Kosovën nën një monarki

Princi i Kurorës, Leka II

Princi i Kurorës, Leka II, gjatë një interviste është shprehur se ai mendon se zgjidhja më e mirë për Shqipërinë dhe Kosovën do të jetë bashkimi nën një monarki shqiptare. Kështu shkruan portali britanik ‘Royal Center’. Princi i Kurorës thekson se detyra e familjes mbretërore ka qenë që të heqë barrierat mes shqiptarëve dhe të promovojë bashkimin e grupeve shqiptare në Ballkan.

Princi i Kurorës u shpreh se një “Shqipëri e Madhe”, e drejtuar si një monarki kushtetuese, do të ofronte stabilitet më të madh politik se sistemi aktual politik. Princi përdor Britaninë e Madhe dhe të tjera mbretëri europiane, si shembuj të asaj që Shqipëria mund të arrijë në të ardhmen.

( Princ Leka II duke mbajtur Stemën Mbretërore të Armëve Shqiptare )

Ndërsa lidhur me pyetjen nëse do të dëshironte të bëhej mbret i Shqipërisë dhe Kosovës së bashkuar, ai përgjigjet:

Familja mbretërore do të respektojë gjithmonë vullnetin e popullit. Të jesh princ apo mbret është një jetë. Të jesh në gjendje t’i shërbesh vendit tënd nuk e shoh si një punë, por si nderin më të madh.

Princi i Kurorës, Leka II

Princi Leka ka qenë zyrtar në Ministrinë e Brendshme të Shqipërisë dhe në të kaluarën ka shërbyer si këshilltar në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Presidencën Shqiptare.

/l.q.
Komento

Komente

 • Monarchia: 02/09/2018 18:13

  Flet italiani që brodhi botën: Shqiptarët janë dembelë, gjithë ditën në kafene e thonë 'ska punë' Keto lloj shqiptaruca vjellin kunder Mbretit. Kto lloj shqiptaruca nuk e kane idene cfare do te thote elite.Nuk duhen marre parasyshe komentet e tyre kunder Monarkise sepse jan njerez te nivelit te ulet.

  Përgjigju
 • Demokrati: 12/08/2018 13:19

  C fare roli ka ne politike ky njeri? kus e ushqen ate dhe ku eshte i punesuar .Me leket e kujt ushqehet .Gjithe ky zdap eshte i mire per te terhequr qerren per ta ngarkuar me pleh lope .Po kush e pjerdh kete njeri ky eshte dhe cyryk nga trute .Vereni ne pune te terheqe karron.

  Përgjigju
 • gardiani: 10/08/2018 22:27

  Dhe kete kishim mangut, po monark kush do jete ?!!!! Kur vodhi gjyshi , pse mos vjedhe nipi ,trashegohet froni, trashegohet dhe zakoni !

  Përgjigju
 • Zogollaj: 10/08/2018 22:14

  O i shkreti Lekë që mendon se Kurora Britanike do të garantojë me serbët për Mbretërinë e tij, siç bënë me të gjyshin e tij... O i mjerë, gjej një punë më mirë para se të mbetesh pa bukë... Derën e Iliaz Pashë Dibrës e shuat që kur i shitët Kosovën Sërbve, prandaj Zoti i madh ju mallkoi në mjerim...

  Përgjigju
 • Vleri: 10/08/2018 22:14

  O kohé o zakone! Po kush hamami beson né patriotizmin ténd prej gjeneve tradhtare den baba den: nga stérgjyshi yt Xhelali, te gjyshi yt dhe babai me njémijé e njé fije té pista té lidhur me poaq nyje me krajlét e Serbisé. Me nder lex, té dhjef..., sistemin e monarkisé!

  Përgjigju
 • Qytetari: 10/08/2018 17:58

  Do te rrisi taksat,taksa shtetit taksa mbretit,qe shqipera ska pasur ndonjeher mbret dhe ai qe u shpall me ushtri serbe u be duke falur shen Naunin dhe nj pjes te shkodres beri biznes me trojet shqiptare

  Përgjigju
 • antonio salvatores: 10/08/2018 17:40

  Mire e ka ky,pasi provuam Ramizera,Tosra, Salira, Edra tani te provojme edhe Leken II. Po provat e para kush do i beje Republika e Shqiperise, Republika e Kosoves, Cameria, Shqiptaret ne Maqedoni, apo shqiptaret ne Malin e Zi. Pastaj si e siguron ky stabilitetin ne rajon neprmjet Shqiperise Madhe. Shqiptaret ne Maqedoni nuk arrin te kene nje perfaqesi te vetme politike per te cilen te votojne te bashkuar; ne Mal te Zi me thane te drejten nuk di nese egsiston ndonji zone elektorale e kualifikuar si shqiptare. Persa i perket Kosoves po ndigjojme lloj lloj aventurash gjeopolitike. I vetmi teritor i banuar prej shqiptaresh, ku pazarlleqet teritoriale jane ne faze me te avancuar dhe te bazuara ne aprovimin e parlamentit, eshte republika e Shqiperise.Ne kete vend koncepti Shqiperi e madhe eshte demode,sepse diskutohet konkretisht per falje hapsirash ujore, pa kurfare perfitimesh teritoriale. Gjithashtu eshte demode, sepse eshte zevendesuar me termin SHqiperi globale.Flitet se kemi qef te hyjme ne Bashkimin Europian, nderkohe qe veç Tiranes kemi edhe nje kryeqytet rezerve,por ketu jemi akoma te pavendosur ne eshte Athina apo Ankaraja. Tani ky çuni, Leka II, a ka ndonje plan konkret apo eshte "Endra e nje nate vere",ben vaki e sygjeruar nga Princesha qe eshte edhe aktore.Po qe se nuk perben sekret monarkie, çfare peshqeshi i beri per martese homologut Herry te Mbreterise Bashkuar (U.K.) Lum si ky qe shef endra me bashkim...

  Përgjigju
 • Permetari: 10/08/2018 17:01

  c behet keshtu a ka tru ky apo ka rjedhur .kush e ushqen kete trap.

  Përgjigju
 • vlora: 10/08/2018 16:21

  doli ky dobici te arrestohet per paret qe vodhi gjyshi ketit rrugaci..maskarai ndyresira

  Përgjigju
 • Kafsha: 10/08/2018 16:15

  Shqiptarët i kanë mbaruar punët e tyre me mbretërit e tyre këtu e 3000 vjet! Ky të mbledhi leckat dhe syrgjyn andej nga erdhi!

  Përgjigju
 • Hingladeri: 10/08/2018 16:12

  Edhe ky delli ishte mangut.

  Përgjigju
 • Pano: 10/08/2018 16:02

  O vllai a je mire nga trute ti? Ne ca bote jeton ti se kto qe thu ti jan budalliqe me shpirti vllait. Kujt i plas per kto mbreterite qe flet ti. Vazhdo boj dreken e mos dil me fare neper gazeta

  Përgjigju
 • Nje shkodran: 10/08/2018 15:40

  Kot per kuriozitet:"Kush e ushqen kete bir k***e?Ndoshta EDI i jep ca nga taksat e myzeqareve..."

  Përgjigju
 • Soso: 10/08/2018 15:39

  Me kete gjendje atatus quoje,Leka duhet te kishte perfituar me perpara.

  Përgjigju
  • Soso: 10/08/2018 22:46

   O xhim,i shkofsh ka mrapa enverit bashk me zuzarin qe tka pjell

  • xhimi boys: 10/08/2018 16:55

   a po don me e shit edhe niher shqiprin ti mor klysh zuzari