Princi i kurorës së Abu Dhabit pritet të vizitojë Turqinë me synim bashkëpunimin dypalësh pas krizave në Lindjen e mesme

Princi i kurorës së Abu Dhabit pritet të vizitojë Turqinë me synim bashkëpunimin dypalësh pas krizave në Lindjen e mesme

Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan dhe Erdogan

Princi i Kurorës së Abu Dhabit, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan (MBZ) do të vizitojë Turqinë të mërkurën, njoftoi të martën Presidenca turke.

Vizita do të jetë e para në një dekadë pasi vendet kanë luftuar për ndikimin rajonal dhe kanë mbështetur palët kundërshtare në konflikte, por Ankaraja ka kërkuar të ulë tensionet me Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) dhe aleatët e saj arabë në muajt e fundit.

“Do të diskutohen hapat që mund të ndërmerren për përmirësimin e bashkëpunimit”, tha Presidenca turke.

Në fillim të këtij viti, Presidenti Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi një telefonatë me MBZ, në të cilën të dy diskutuan marrëdhëniet midis Turqisë dhe shtetit të Gjirit.

Të dy diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet rajonale, sipas një deklarate nga Presidenca turke që nuk specifikoi se kur u zhvillua biseda.

Agjencia shtetërore e lajmeve e Emirateve të Bashkuara Arabe tha se udhëheqësit "shqyrtuan perspektivat e forcimit të marrëdhënieve midis dy kombeve në një mënyrë që u shërben interesave të tyre të përbashkëta dhe dy popujve të tyre".

Erdoğan tha më parë se vendet, të cilat kanë qenë në mosmarrëveshje në disa çështje, kanë bërë përparim në marrëdhëniet dypalëshe muajt e fundit.

“Telefonata e Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, me Sheikh Mohammed bin Zayed ishte shumë pozitive dhe miqësore”, tha në Tëitter këshilltari i pallatit Abhu Dhabi, Anëar Gargash .

Ai tha se kontakti midis dy liderëve kishte për qëllim të hapte "një fazë të re" në marrëdhëniet pasi "Emiratet e Bashkuara Arabe kërkon të ndërtojë ura, të maksimizojë të përbashkëtat dhe të punojë së bashku me miqtë dhe vëllezërit për të siguruar dekadat e ardhshme të stabilitetit dhe prosperitetit rajonal për të gjithë njerëzit dhe vendet e rajonit”.

Thirrja erdhi dy javë pasi Erdogan priti një zyrtar të lartë të sigurisë në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe diskutoi investimet në Turqi.

Udhëtimi i këshilltarit të sigurisë kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan ishte vizita publike e nivelit më të lartë nga një zyrtar i Emirateve në Turqi në vite.

Të dy vendet, të cilat mbështetën palët kundërshtare në konfliktin në Libi, kishin qenë rivalë të ashpër për ndikimin rajonal. Turqia vitin e kaluar akuzoi Emiratet e Bashkuara Arabe se po sjell kaos në Lindjen e Mesme përmes ndërhyrjeve të saj në Libi dhe Jemen, ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe dhe disa vende të tjera kritikuan veprimet ushtarake të Turqisë. Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe ranë në nivelin më të ulët historik kur Erdogan tha se Ankaraja mund të pezullojë lidhjet diplomatike me administratën e Abu Dhabit pas marrëveshjes Emiratet e Bashkuara Arabe-Izrael.

Zyrtarët turq kanë thënë se Emiratet e Bashkuara Arabe mbështesin organizatat terroriste që synojnë Turqinë, duke i përdorur grupet si mjete të përshtatshme politike dhe ushtarake jashtë vendit.

Politika e jashtme agresive e Emirateve të Bashkuara Arabe bëri që ajo të ishte pjesë e një koalicioni të udhëhequr nga Arabia Saudite në Jemen, i cili nisi një fushatë ajrore shkatërruese për të zmbrapsur fitimet territoriale të Houthi-ve në vitin 2015, duke e përshkallëzuar më tej krizën në vendin e shkatërruar nga lufta. Në Libi, Abu Dhabi mbështeti puçistin Gjeneral Khalifa Haftar dhe u përpoq të rrëzonte Qeverinë legjitime të Pajtimit Kombëtar (GNA) të njohur nga Kombet e Bashkuara. Në Siri, ajo mbështeti regjimin e Bashar Asadit në ofensivën e tij kundër demokracisë dhe të drejtave civile.

Dhe në vitin 2017, Abu Dhabi ishte në ballë të një embargoje rajonale ndaj Katarit, të cilën Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite e vendosën pasi akuzuan Dohën për mbështetjen e Vëllazërisë Myslimane dhe se ishte shumë afër Iranit. Në janar, Abu Dhabi ndoqi shembullin e Arabisë Saudite në heqjen e embargos rajonale ndaj Katarit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Protestat vazhdojnë në veri, BE-ja rrit presionin diplomatik mbi Kosovën

Protestat vazhdojnë në veri, BE-ja rrit presionin diplomatik mbi Kosovën