Prioritetet e KE, Gjosha në Bruksel
"Udhërrëfyesi me masa ambicioze"

Prioritetet e KE, Gjosha në Bruksel<br />
BRUKSEL - Ministrja e integrimit Evropian,  Klajda Gjosha mori sot pjesë në Bruksel në  Konferencën “Shteti i së drejtës dhe procesi i reformave në Shqipëri”, organizuar nga  Fondacioni Hanns Seidel.
 
Gjatë fjalës së saj Ministrja e Integrimit Evropian theksoi se: “Qeveria e re që pas marrjes së mandatit është angazhuar maksimalisht, për të afruar Shqipërinë me Bashkimin Evropian, duke ndërmarrë një sërë masash për forcimin e shtetit të së drejtës.”
 
Duke u ndalur te “Road Map” për zbatimin 5 prioriteteve të lëna nga Komisioni Evropian, Ministrja Gjosha deklaroi se “udhërrëfyesi i hartuar nga qeveria përmban masa ambicioze të cilat do të sjellin rezultate në luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar, krijimin e një administrate publike efiçente, reformimin e sistemit  gjyqësor, duke sjellë demokratizimin e mëtejshëm të  vendit”.
 
“Vetëm duke krijuar një shtet ligjor ku respektohen të drejtat e secilit prej nesh,ne do të mund të  ofrojmë siguri se  meritojmë të jemi pjesë e kësaj familjeje të madhe jo vetëm gjeografikisht.” tha Ministrja Gjosha.
 
Ministrja u ndal konkretisht në punën e bërë për secilin nga 5 prioritetet duke theksuar se Shqipëria është e vendosur të ecë përpara në udhëtimin e saj drejt Evropës. Gjosha u shpreh se qeveria do të ruajë të njëjtin ritëm në realizimin e reformave, pasi ato i shërbejnë të ardhmes së vendit. 
 
“Për ne çdo hap i hedhur drejt Bashkimit Evropian është një nxitje më shumë për të mos u ndalur në përpjekjen e përditshme, për t’u ofruar qytetarëve tanë të njëjtat standarde si  ato të vendeve të BE”,-tha Ministrja Gjosha. 
 
I pranishëm në këtë konferencë ishte edhe shefi i Njësisë për Shqipërinë në Komisionin Evropian Vassilis Maragos i cili u shpreh se: “Vërehet përkushtim nga pala shqiptare në lidhje me reformat që duhen  ndërmarrë , duke theksuar se Komisioni do të ofrojë gjithë asistencën e nevojshme në funksion të procesit të integrimit.”
 
Kryetari i Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori, i pranishëm në këtë konferencë, vlerësoi bashkëpunimin me Ministrinë e Drejtësisë dhe Parlamentin, duke theksuar nevojën e reformave në sistemin Gjyqësor.
 
Redaksia Online
(a.h/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Dani Alves në lot para bashkëshortes, takimi në burg anullon divorcin! Çifti me strategji të re

Dani Alves në lot para bashkëshortes, takimi në burg anullon divorcin! Çifti me strategji të re