NATO e konfirmon: Irani urdhëroi sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë, sulm keqdashës edhe ndaj Aleancës! Do të shtojmë mbrojtjen

NATO e konfirmon: Irani urdhëroi sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë, sulm keqdashës edhe ndaj Aleancës! Do të shtojmë mbrojtjen

NATO

NATO ka shprehur mbështetjen për Shqipërinë pas sulmit kibernetik që urdhëroi Irani duke thënë se do të shtojnë mbrojtjen. Në një reagim, NATO thotë se ishte sulm keqdashës ndaj Aleancës pasi kërkonte të cënonte sigurinë.

Sipas NATO, aktorët keqdashës kanë synim të ndërhyjnë në shërbimet qeveritare të Aleancës dhe të pengojnë aktivitetet ushtarake, por thotë se duhet kundërshtuar spektri i plotë i kërcënimeve kibernetike. Ndër të tjera sqaroi se po punohet fort në mbrojtjen e infrastrukturës dhe forcimin e mbrojtjes kibernetike. Ky reagim vjen një ditë pasi Shqipëria vendosi të prishë marrëdhëniet me Iranin. Edhe BE ka reaguar sa i përket sulmeve kibernetike, duke u mbështetur në deklaratën e NATO-s njëkohësisht duke dënuar këtë sulm ndaj vendit tonë. 

“Ne qëndrojmë në solidaritet me Shqipërinë pas sulmit të fundit kibernetik në infrastrukturën e saj kombëtare të informacionit. Aleatët pranojnë deklaratat e Shqipërisë dhe aleatëve të tjerë që ia atribuojnë përgjegjësinë për sulmin kibernetik Qeverisë së Iranit. Ne dënojmë fuqishëm aktivitete të tilla keqdashëse kibernetike të krijuara për të destabilizuar dhe dëmtuar sigurinë e një aleati dhe për të prishur jetën e përditshme të qytetarëve. NATO dhe aleatët mbështesin Shqipërinë në forcimin e aftësive të saj të mbrojtjes kibernetike për të përballuar dhe zmbrapsur aktivitete të tilla keqdashëse kibernetike në të ardhmen.

Aktorët keqdashës kërkojnë të degradojnë infrastrukturën tonë kritike, të ndërhyjnë në shërbimet tona qeveritare, të nxjerrin inteligjencë, të vjedhin pronën intelektuale dhe të pengojnë aktivitetet tona ushtarake. Aleatët janë të përkushtuar të mbrojnë infrastrukturën e tyre kritike, të krijojnë elasticitet dhe të forcojnë mbrojtjen e tyre kibernetike. Ne do të vazhdojmë të rrisim mbrojtjen tonë kundër aktiviteteve të tilla keqdashëse kibernetike në të ardhmen dhe të mbështesim njëri-tjetrin për të penguar, mbrojtur dhe kundërshtuar spektrin e plotë të kërcënimeve kibernetike, duke përfshirë marrjen në konsideratë të përgjigjeve të mundshme kolektive”, thuhet në reagimin e NATO.

Përveç kësaj, NATO thotë se do të promovojnë hapësirë kibernetike të lirë e të sigurt për të larguar çdo rrezik konflikti. Në përfundim, NATO i bën thirrje shteteve që të respektojnë angazhimet ndërkombëtare për të treguar mbështetje të bazuar në norma ndaj hapësirës kibernetike.

"Ne promovojmë një hapësirë ​​kibernetike të lirë, të hapur, paqësore dhe të sigurt. Ne ndjekim përpjekjet për të rritur stabilitetin dhe për të zvogëluar rreziqet e konfliktit duke promovuar respektimin e ligjit ndërkombëtar dhe normave vullnetare të sjelljes së përgjegjshme të shtetit në hapësirën kibernetike, siç njihen nga të gjithë anëtarët e Kombeve të Bashkuara. Ne u bëjmë thirrje të gjitha shteteve të respektojnë angazhimet e tyre ndërkombëtare për të mbështetur një qasje të bazuar në norma ndaj hapësirës kibernetike”, thuhet në reagimin e NATO.

Dje në një videomesazh nga Kryeministria, kreu i qeverisë shqiptare tha se pas hetimeve të bëra në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtar, është arritur në përfundimin se Irani ka angazhuar 4 grupe për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë, ndër to edhe një ndër grupet më famëkeqe të terrorizmit kibernetik ndërkombëtar. Ky vendim i është bërë i ditur me notë zyrtare Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit, që duhet të largohen nga vendi ynë brenda 24 orëve të fundit, teksa për këtë masë ekstreme, siç e ka quajtur Rama, janë vënë në dijeni edhe aleatët strategjikë, vendet partnere të NATO-s dhe disa vende të tjera mike të Shqipërisë. U deshën disa orë që ministria e Iranit të kishte një deklaratë zyrtare ndaj prishjes së marrëdhëniëve diplomatike me vendin tonë për akuza, të cilat i cilëson si të pabaza. 

Irani zyrtar mohoi se fshihet pas sulmeve kibernetike në Shqipëri ndërsa përmes një deklarate tha se shkëputja e marrëdhënieve diplomatike është një veprim i pamenduar dhe dritëshkurtër në marrëdhëniet ndërkombëtare. Në deklaratën e Ministrisë së Jashtme iraniane thuhet se reagimi i menjëhershëm i SHBA-së është dëshmi e një komploti dhe fushate të re kundër Iranit, teksa thotë se Tirana është ndikuar nga një grup terrorist famëkeq i strehuar në Shqipëri, duke iu referuar muxhahedinëve.

Në ambasadën e Iranit ishin 72 diplomatë. Në periudhën e demokracisë, ky është rasti i parë që Shqipëria prish marrëdhëniet diplomatike me një shtet tjetër, ndërkohë që edhe në 2018, Shqipëria ka dëbuar ambasadorin e Iranit në vendin tonë, Gholamhossein Mohammadnia, për cenim të sigurisë kombëtare. Ky vendim drastik erdhi pas sulmit kibernetik që iu bë Shqipërisë përgjatë muajit korrik ku të gjitha shërbimet publike online dhe faqet qeveritare u mbyllën përkohësisht. Shërbimet u kthyen në funksion të plotë pas katër javësh

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:27
Sulmet kibernetike nga Irani, BE mbështet Shqipërinë: Shënjestruan drejtpërdrejt infrastrukturën kritike! E dënojmë fuqimisht

1653571841_bashkimievropian1750x3751.jpeg

Deklaratë e Përfaqësuesit të Lartë në emër të Bashkimit Evropian që shpreh solidaritetin me Shqipërinë dhe shqetësimin pas aktiviteteve kibernetike të korrikut

‘Bashkimi Evropian, së bashku me NATO-n dhe partnerët ndërkombëtarë, shpreh solidaritetin e plotë me Shqipërinë dhe shqetësimin pas aktiviteteve keqdashëse kibernetike në korrik. Sulmi shënjestroi drejtpërdrejt infrastrukturën kritike dhe ndikoi në ofrimin e shërbimeve publike për njerëzit dhe bizneset në Shqipëri. Ne dënojmë fuqimisht një sjellje të tillë të papranueshme në hapësirën kibernetike, e cila bie ndesh me normat e pranuara të sjelljes së përgjegjshme të shtetit, të mbështetur në mënyrë të përsëritur nga të gjitha shtetet anëtare të OKB-së.

Një sjellje e tillë destabilizuese dhe e papërgjegjshme që synon të kërcënojë integritetin dhe sigurinë e Shqipërisë, vlerat dhe parimet demokratike, dhe tenton të minojë institucionet dhe shoqëritë demokratike në përgjithësi, është e papranueshme.

Bashkimi Evropian, së bashku me NATO-n dhe partnerët ndërkombëtarë, është i gatshëm të mbështesë ndërtimin e qëndrueshmërisë kibernetike të Shqipërisë në bashkëpunimin tonë ekzistues për sigurinë kibernetike.

Në përputhje me Strategjinë e BE-së për Sigurinë Kibernetike dhe Busullën Strategjike, Bashkimi Evropian është i vendosur të parandalojë sulmet kibernetike përmes elasticitetit të shtuar dhe duke iu përgjigjur me vendosmëri sulmeve kibernetike kundër BE-së dhe shteteve të saj anëtare dhe është i përkushtuar të ndihmojë në ndërtimin e qëndrueshmërisë së sigurisë kibernetike tek kandidatët dhe të tjerët. vende, duke përdorur të gjitha mjetet e disponueshme të BE-së. Ne vazhdojmë të monitorojmë situatën me kujdes dhe jemi të gatshëm për të ndërmarrë hapa të mëtejshëm aty ku është e nevojshme për të mbështetur Shqipërinë.’- thuhet në njoftim.

Ora 16:50
Këshilltari për Sigurinë Kombëtare pranë Biden telefonon Ramën: SHBA mbështet Shqipërinë pas sulmit kibernetik të Iranit

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Jake Sullivan ka folur ditën e sotme me kryeministrin Edi Rama duke i shprehur mbështetjen e SHBA-së pas sulmit kibernetik që iu bë portaleve qeveritare nga Irani.

“Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan foli sot me kryeministrin Edi Rama të Shqipërisë për të shprehur mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara për aleatin tonë në NATO pas sulmit kibernetik të Iranit më 15 korrik. Ata u zotuan të vazhdojnë të punojnë së bashku në përpjekjet e Shqipërisë për korrigjimin dhe masat e sigurisë kibernetike. Gjithashtu, z.  Sullivan shprehu vlerësimin për pritjen bujare të Shqipërisë për shtetasit afganë që janë larguar nga Afganistani, shumë prej të cilëve ndihmuan SHBA-në. Ata diskutuan gjithashtu partneritetin tonë të vazhdueshëm për çështjet rajonale dhe globale, duke përfshirë NATO-n”, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë.

Ora 11:29
Vendimi për prishjen e marrëdhënieve me Iranin, Shtëpia e Bardhë:  Do të ndihmojmë Shqipërinë, përforcim i sigurisë kibernetike

1651757915_whitehouseapps2012161608130847145hpMain16x91600.jpg

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, deri në nivel të Shtëpisë së Bardhë, kanë shprehur mbështetjen e tyre ndaj Shqipërisë në mbështetje të vendimit për prishje të marrëdhënieve diplomatike me Iranin.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean Pierre, tha se administrata e Joe Biden po punon me vendin tonë për të përforcuar sigurinë kibernetike, gjithashtu komentoi dhe mundësitë e zbatimit të artikullit 5 të NATO-s për të mbrojtur vendet anëtare edhe nga sulmet kibernetike.

“Roli ynë këtu është të mbështesim përpjekjet e Shqipërisë për të vënë para përgjegjësisë Iranin dhe të punojmë me Shqipërinë për të përforcuar sigurinë e saj kibernetike, si dhe të fuqizojmë normat e sjelljes së përgjegjshme shtetërore në hapësirën kibernetike. Kjo është ajo që do të bëjmë dhe do të jemi një aleat ndihmues në atë drejtim. Aleatët në NATO i marrin vetë vendimet e tyre sovrane se si t’i kundërpërgjigjen sulmeve kibernetike, përfshirë nëse do të thërrasin artikullin 5, pasi e di që njerëzit kanë pyetur rreth tij, prandaj kjo i takon aleatëve në NATO. Ju e dini, ka një proces për këtë. Është një proces i shumëfishtë përpara se ne mund të aktivizojmë Artikullin 5, pra edhe njëherë, kjo është një çështje që aleatët në NATO do ta diskutojnë”, u shpreh Karine Jean Pierre, zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë.

A.M./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ku qëndrojnë gjërat në negociatat mes Rusisë dhe Ukrainës?

Ku qëndrojnë gjërat në negociatat mes Rusisë dhe Ukrainës?