Pr/ligji për prefektin në Kuvend/ Balla: Pylli i Pishë Poro u dogj për të ndërtuar park fotovoltaik! Së shpejti ligj i ri për mbrojtjen ndaj zjarrit

TIRANE- Ministri i Brendshëm Taulant Balla mbrojti sot në Kuvend pr/ligjin për “Për prefektin e qarkut”

Pr/ligji rregulon dhe rolin që ka prefekti në marrëdhëniet me ministrin e Mbrojtjes, Forcat e Armatosura dhe Agjencinë Kombëtare Civile dhe prandaj kërkon votën e opozitës.

“Nuk po shpikim rrotën, por mo marrim modelet që kemi parë tek ligji për prefektin në Francë, Itali e Rumani, vende që kanë konceptin e prefektit. E rëndësishme është që prefekti të kthehet në koordinator dhe historia e kryebashkiakut që merr në telefon hajde se ka rënë zjarr në filan fshat”

Balla bëri të qartë dhe se po punohet për një pr/ligj të ri që i takon mbrojtjes ndaj zjarrit.

“Po përgatisim një ligj të ri sa i takon mbrojtjes ndaj zjarrit dhe shpëtimit. Ku brenda në qeveri po kërkoj më shumë mbështetje sa i takon njësive të qeverisjes vendore për infrastrukturën e mbrojtjes së zjarrit” tha Balla.

Ministri I Brendshëm u ndal dhe tek zjarri që dogji hektarë të tërë me pisha në pyllin e Pishë Poros, tetorin e kaluar. Pylli ishte pjesë e zonës së mbrojtur Vjosë-Nartë ku hodhi dyshime se flaka u vendos nga pronarët e tokave për të ndërtuar parqe fotovoltaike

“Edhe për zjarrin e Pishë Poro kemi pasur disa prej arrestimeve. Edhe dyshimet e mija që i kam bërë publike në vendngjarje është për pronar tokash në atë zonë që i gënjen mëndje që duke i vënë zjarrin zonës së mbrojtur do të kenë shpresë të marrin ndonjë leje për fotovoltaik.

Balla kërkon që institucionet e drejtësisë të ashpërsojnë dënimet për zjarrvënësit

“Në burg të shkojë kushdo që i vën flakën. Dhe thirrja ime është që kur të vijnë këtu institucionet e drejtësisë, KLP, KLGJ, vendosni në rekomandime që bën kuvendi që për zjarrvënien të jepet dënim maksimal e ta kalojmë me konsensus të gjithë bashkë. Se larg qoftë të gjendemi para situatës ku u gjendën komshinjtë tanë grekë. Prandaj dua që të japin prefektit këtë. Dua dhe mbështetjen tuaj që sapo të vijmë për ligjin për mbrojtjen kundër zjarrit të kem propozimet dhe mbështetjen tuaj”.

Pr/ligji i prefektit parashikon dhe krijimin e këshillave vendor të sigurisë publike dhe këshill kombëtar, dhe Balla i bëri ftesë të bashkëpunojnë opozitës.

“Rregullat e funksionimit të këshillit vendor të sigurisë publike apo këshillit kombëtar për sigurinë në komunitet ulemi. Ju garantoj që dhe aktet nënligjore do vijnë tju konsultojmë me ju”


Lajmi kryesor:

Sulmet ndaj SPAK në Kuvend/ Braçe: Si mafia e Cosa Nostras! Spiropali: Meta 'kafshoi' Dumanin nga ekrani! Bardhi: E bën dhe Rama


S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sot Serbi - Angli, policia gjermane në alarm! Masa të pazakonta para sfidës

Euro 2024/ Sot Serbi - Angli, policia gjermane në alarm! Masa të pazakonta para sfidës