Pyjet e Pishporos në Fier prej 8 ditësh në flakë, avioni grek dhe qindra ushtarë e zjarrfikës punojnë për shuarjen e zjarrit

Vijon të digjet prej 8 ditësh masivi pyjor në Pishë-Poro dhe Darezëzë. Situata sot paraqitet e përmirësuar, megjithatë ende dalin shtëllunga tymi.  

Avionët “Canadair”, që në orën 07:30 të mëngjesit kanë rinisur operacionin nga ajri për shuarjen e flakëve.

Krahas operimit nga ajri vijon puna për shuarjen e vatrave brenda zonës së djegur nga zjarrfikësit dhe Forcat e Armatosura.

Zjarri ka bërë dëme të mëdha, vlerësohet paraprakisht për 700 hektarë të djegura.

Duhet të theksojmë se kjo zonë është pjesë e Peizazhit të Mbrojtur “Pishë Poro – Nartë”.

Greqia solli që dje dy avionë, pas ndihmës së kërkuar nga Shqipëria në Mekanizmin Europian të Mbrojtjes Civile.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:44
VIDEO/ Riaktivizohen zjarret në Darzezë të Fierit

Janë riaktivizuar pasditen e sotme vatrat e zjarrit në Darzezë. Mbi 10 zjarrfikëse ndodhen atje për të ndihmuar për të shuar flakët.

Zjarri ka përfshirë pishat e buta.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • niku: 03/10/2023 11:13

  avioni mund te jete grek por eshte nga mbrojta civile europiane dhe e kane detyrim te vijne nuk e ben greku se ja kerkuam ne por e ka detyre nge europa ndaj dhe lajmi duhet te jepet mekanizmi i mbrojtjes europiane dergoi nje avion jo greqia dergoi avion se i jepni merita dikujt qe as do ta bente ate pune

  Përgjigju
 • Goma makinash: 03/10/2023 10:04

  Tym i zi si ky në pyll s'kemi parë

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

U vetmbyt në Liqenin e Fierzës, identifikohet pas 24 orësh 30- vjeçarja

U vetmbyt në Liqenin e Fierzës, identifikohet pas 24 orësh 30- vjeçarja