‘Profesionisti’, komedia e zezë për dosjet të ish-Sigurimit! Leka Bungo në Vlorë me veprën e Dushan Kovaçeviç

Rreth gjysëm shekulli me parë në skenën “Petro Marko”  erdhi me dramën “Në Plate” të Fatos Arapit. Sot është rikthyer në me një tjetër ngasje. Regjisori Leka Bungo po përgatit vënien në Teatrin e Vlorës shfaqjen “Profesionisti”, një komedi e trishtë, vepër e dramaturgut të shquar Dushan Kovaçeviç.

Pjesë e kastit të aktorëve, i madhi Viktor Zhusti tregon për pjesëmarrjen për herë të parë në një shfaqje në teatrin “Petro Marko”.

Komedia e zezë e Kovaçeviçit trajton një nga temat më të nxehta të shoqërisë shqiptare në ditët e sotme, hapjen e dosjeve të bashkëpunëtorëve të sigurimit gjatë regjimit komunist.

Po ku bashkohet  dhe ku ndahet njeriu Viktor Zhusti nga aktori i komedisë së zezë, Llukani.

Zhusti e ka dhe një mesazh për spektatorin ardashës vlonjat ,pse ai duhet të ulet në në sallën “Petro Marko” e të ndjekë shfaqjen “Profesionisti”.

Veper  e dramaturgut të shquar Dushan Kovaçeviç me regji të Leka Bungos, skenografi të Drini Shehut, formulim muzike të Artur Dhamos dhe me një kast të zgjedhur aktorësh “Profesionisti” do të nisë shfaqjet e tij në 20 janar.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

I dënuar për trafik droge në Itali, arrestohet me qëllim ekstradimi 58-vjeçari në Vlorë (EMRI)

I dënuar për trafik droge në Itali, arrestohet me qëllim ekstradimi 58-vjeçari në Vlorë (EMRI)