Projekti/ Kjo do të jetë baza e re më e madhe e NATO-s në Europë! Me vlerë 2.5 miliardë dollarë dhe kapacitet për 10 mijë ushtarë

Projekti/ Kjo do të jetë baza e re më e madhe e NATO-s në Europë! Me vlerë 2.5 miliardë dollarë dhe kapacitet për 10 mijë ushtarë

Aeroporti ushtarak 'Mihail Kogalniceanu'

Mbi 2.5 miliardë euro investim, 2800 hektarë tokë dhe kapacitet për 10 mijë ushtarë. Këto përfshin projekti për bazën e re më të madhe të NATO-s në Europë, i cila pritet të ndërtohet në aeroportin ushtarak 'Mihail Kogalniceanu', në Rumani.

Projekti me vlerë kolosale përfshin zgjerimin e aeroportit në fjalë, i cili ndodhet në Konstancë, qyteti port që ka një peshë tejet strategjike për NATO-n në bregun e Detit të Zi.

Po ashtu, projekti përfshin dhe ndërtimin e pistave të reja, hangarëve, zonave të ruajtjes së municioneve, karburantit dhe materialeve të mirëmbajtjes, riparimit, shkollave, dyqaneve, akomodimit, farmacive. dhe një spital.

E thënë ndryshe kjo bazë ushtarake e NATO-s në Rumani do të jetë 20 për qind më e madhe se baza e aleancës në Ramstein të Gjermanisë, e cila aktualisht baza më e madhe e NATO-s në Evropë .

Që nga viti 1999, baza ‘Mihail Kogalniceanu’ është përdorur nga trupat amerikane dhe aktualisht ka ushtarë nga Divizioni 101 Ajror dhe avionë luftarakë të NATO-s që kryejnë misione të policisë ajrore.

Rumania ka qenë prej kohësh një qendër kryesore për operacionet e NATO-s në rajonin e Detit të Zi. Mijëra trupa amerikane janë vendosur në vend për të kryer misione trajnimi dhe sigurie që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës./ Corriere Della Serra

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ambasadat në mbrojtje të SPAK, Meta: Nuk ndikohem! Kërkoj ndjesë vetëm nëse ato deklarata nuk janë bërë nga Dumani, por nga sozia e tij

Ambasadat në mbrojtje të SPAK, Meta: Nuk ndikohem! Kërkoj ndjesë vetëm nëse ato deklarata nuk janë bërë nga Dumani, por nga sozia e tij