Prokurori në Hagë: Publikimi i dokumenteve për mbrojtjen jo më parë se 3 muaj! Frikë se u bëhet presion dëshmitarëve

Prokurori në Hagë: Publikimi i dokumenteve për mbrojtjen jo më parë se 3 muaj! Frikë se u bëhet presion dëshmitarëve

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë është shprehur kundër publikimit të dokumenteve të redaktuara për mbrojtjen duhet të bëhet 3 muaj para se të nisë gjykimi, kjo me qëllim mbrojtjen e dëshmitarëve. Sipas tyre, dëshmitarët mund të frikësohen, për këtë arsye këto dokumente, që mbrojtja i ka cilësuar të nevojshme, nuk duhen publikuar më parë se 3 muaj nga nisja e gjykimit.

“Frikësimit të dëshmitarëve, ky është realitet, kjo është e vërteta. Janë vendosur masa mbrojtëse, janë bërë redaktime dokumenteve, këto janë mjete për të zvogëluar rrezikun, por nuk e eliminojnë komplet. Procedurat e nxjerrjes së materialeve janë strikte. Gjykim sa më të shpejtë, të caktohet një datë sa më shpejt dhe që përputhet me historitë e kaluara e cila është lidhur me lulëzimin e dosjes dhe kjo është mënyra më e mirë dhe të ketë drejtësi dhe unë kam besim që kjo të bëhet duke respektuar të drejtat e të pandehurve”, tha Prokurori Smith.


Lajmi kryesor:

Ish-krerët e UÇK-së para Hagës! Avokatët përplasen me Prokurorinë: Dokumentet të na jepen sa më shpejt, jo 3 muaj para se të nisë gjykimi! Po dëmtoni punën tonë


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

LONDËR/ Arrestohet oligarku rus për pastrim parash dhe mashtrim, më pas lirohet me kusht

LONDËR/ Arrestohet oligarku rus për pastrim parash dhe mashtrim, më pas lirohet me kusht