Prokuroria Speciale refuzon kërkesën e Nasim Haradinajt për vizitë mjekësore: Mund të kryejë kontroll vetëm në Kosovë, jo në shtet tjetër

Prokuroria Speciale refuzon kërkesën e Nasim Haradinajt për vizitë mjekësore: Mund të kryejë kontroll vetëm në Kosovë, jo në shtet tjetër

Nasim Haradinaj

Prokuroria Speciale në Hagë ka refuzuar kërkesën e Nasim Haradinajt për kryerjen e një vizite për arsye shëndetësore në një shtet tjetër që nuk është Kosova.

Bazuar në njoftimin e prokurorisë Speciale, mbrojtja e Haradinajt nuk ka paraqitur informacione që vërtetojnë gjendjen shëndetësore të tij. Po ashtu në njoftim shtohet se pavarësisht afatit prej 24 orësh për konfirmimin e prognozës, ende asnjë mjek nuk ka dorëzuar informacione mbi gjendjen e rënduar të pretenduar nga mbrojtja e Haradinajt.

“Urgjenca e pretenduar nuk mund të shërbejë si justifikim për lehtësimin e kërkuar, dhe pavarësisht premtimit se një mjek do të konfirmonte prognozën brenda 24 orëve prej momentit të Kërkesës, Zyra e Prokurorit të Specializuar nuk ka pranuar asnjë informacion mbështetës për më shumë se një javë nga paraqitja”-thuhet në njoftimin e prokurorisë.

Më tej në argumentat e dhënë kundër kërkesës së Haradinajt, thuhet se atij do t’i lejohej udhëtimi për kontroll vetëm drejt Kosovës dhe jo drejt një shteti tjetër.

Dhomat e Specializuara shpallën fajtorë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn për pengim të administrimit të drejtësisë, duke i dënuar me nga katër vjet e gjysmë burgim dhe me një gjobë prej 100 eurosh. Në dënim do të llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim. Ata gjenden në paraburgim prej shtatorit të vitit 2020.

 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash