Propozimi i Turqisë për të kthyer Kishën në Xhami, reagon Kisha Orthodokse e Shqipërisë: Vaji i fesë nuk mund të përdoret për qëllime nacionaliste

Vendimi i gjykatës turke për t'i hequr statusin muze Kishës së Shën Sofisë në Stamboll dhe propozimit për ta kthyer në xhami ka ngjallur shumë reagime, ndër to edhe i Kishës Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë.

Me anë të një shënimi në faqen zyrtare në rrjetin sociale 'facebook' fillimisht është kryepeshkopi Anastas, i cili thotë:

“Është mëkat edhe gabim kur vaji i fesë përdoret për të ndezur dhe për t’i shërbyer qëllimeve nacionaliste. Qëllimi fisnik i fesë është të qetësojë plagët dhe të paqësojë shpirtrat e njerëzve.”

Ndërkohë më tej reagimi i Kishës Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë shprehet:

“Ky vendim bën pjesë në ato veprime tragjike, të cilat minojnë shpresën më të madhe të epokës sonë, që është bashkekzistenca e feve dhe qytetërimeve.

Ky vendim na kthen pas, në aspekte të errëta të historisë. Një vend si Turqia, që dëshiron të jetë pararojë, zgjedh rolin e praparojës së vonuar kulturore.

Është mëkat edhe gabim kur vaji i fesë përdoret për të ndezur dhe për t’i shërbyer qëllimeve nacionaliste. Qëllimi fisnik i fesë është të qetësojë plagët dhe të paqësojë shpirtrat e njerëzve.”

Ne.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento

Komente

 • Ivi: 13/07/2020 10:44

  Kisha ortodokse shqiptare esht aneks I kishës greke dhe nuk ka asgjë shqiptare. Pra ështe pjell e grekve dhe e politikës shoviniste greke dhe ne si shqiptar nuk na plas shum për kishën e grekve. Ne shqiptarët njofim veç kishën e laçit. Nuk meret feja me gjeopolitik. Provokacionet e grekve në detin egje do marin përgjigjien e merituar. Populli shqiptar I urren grekët bashk me gjith kishën e tyre dhe me janullatosin e tyre të qelbur. Posht grekët e qelbur që e kan përdorur fenë me pushtu toka, popuj dhe njerëz. Populli shqiptar nuk ka lidhje me kishen greke në tiranë. Nqs ka numuror shqipfolës mes grekve të kishës shqiptare ata jan të bler me para.

  Përgjigju
 • Tik Tak: 12/07/2020 21:14

  Lere ta kruj me Danocin Erdogan Janulli se ja kthen ai pergjigjen. Dhe eshte me se e vertet qe feja eshte per percarje dhe komtrroll popullsie. Bota ka nevoj vetem per Paqe, Harmoni dhe Dashuri.

  Përgjigju
 • Kiko: 12/07/2020 19:27

  Po si ka goje dhe flet anastati. Antishqipatari me i madh. Qe sle rast per ti vene pengesa shqiperise me forma te ndryshme. Ptu fare e keqe. Qerohu nga shqiperia

  Përgjigju
 • Lui: 12/07/2020 14:20

  Ah kjo feja qe vetem percarje ka sjell dhe vazhdon te sjelle ne njerezim..

  Përgjigju
 • Dhimitri: 12/07/2020 13:16

  Jauka pshurre prradhat Grekve

  Përgjigju
 • robi: 12/07/2020 12:45

  Lere Sulejmanin e koheve moderne te beje cte doje ne Turqi se nuk ka nevoje per keshillen greke.

  Përgjigju
 • Dik: 12/07/2020 12:16

  Ka të "drejtë" Janulli! Mirë se Çamët i vranë,ju morën nderin e pronën pa të drejtë kthimi,por nuk të lënë as ta shohësh Çamërinë. Ah Shqipe e shkretë.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

30 ditë protesta anti-qeveritare në Bullgari, kërkojnë dorëheqjen e Borissov: E korruptuar! (VIDEO)