Protesta e maturantëve, pedagogia Skënderi: Testi s’duhej të ishte vetëm me alternativa! Plot me gabime drejtshkrimore e pjesë të përkthyera

Debatit të madh në të cilin është futur sistemi arsimor në vend, çfarë bëri Turi (personazhi që ngjalli reagim dhe paqartësi) dhe a duhet të rivlerësohet provimi, iu bashkua edhe pedagogia e Gjuhës Shqipe, Elsa Skënderi Rakipllari.

Teksa nuk është dakord që ka vetëm një përgjigje të sakte për pyetjen e Turit, ajo ka deklaruar se në fakt i gjithë testi ishte i mbushur me gabime drejtshkrimore, emra të huaj e situata të pakuptimta brenda të njëjtit ushtrim.

E ftuar në Edicionin Qendror me gazetarin në Report TV, pedagogia Skënderi shtoi se një rast i këtij problemi është vende të njohur, kur në fakt duhet vende të njohura, sepse emri “vend” është i dygjinishëm (emër mashkullor, që në shumës bëhet femëror). Një tjetër gabim sipas pedagoges, është edhe vendimi për ta bërë të gjithë provimin me alternativa sepse në fakt testi nuk ishte i vështirë, por sipas saj, ishte i pakuptueshëm dhe i ngatërruar.

A është protesta e studentëve e politizuar? Për pedagogen Elsa Skënderi, nuk është ky rasti për ta përcaktuar nëse një nxënës ka bindje majtas apo djathtas. E drejta për të protestuar në këtë rast merr formë dhe vlerë, për shkak të probleme që u përmenden edhe më sipër gjatë bisedës.

A nis që në shkollë problemet me tekstet? Po, por sipas të ftuarës në studio, tekstet shkollore, kalojnë nëpër disa filtra të cilët në të shumtën e rasteve funksionojë. Pedagogia tha gjithashtu se nuk ishte e nevojshme të merreshin tekste të përkthyer nga gjuhët e tjera, sepse letërsia shqipe është shumë e pasur dhe me emra që vërtetë vlejnë të studiohen.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu