Protesta të dhunshme në Iran, demonstruesit kërkojnë vdekjen e Presidentit dhe Kryeministrit

Protesta të dhunshme në Iran, demonstruesit kërkojnë vdekjen e Presidentit dhe Kryeministrit

Protestat në Iran

Rritja e çmimeve ka shkaktuar një valë protestash të dhunshme në të gjithë Iranin, të cilat sipas raportimeve priten të përshkallëzohen.

Në turmat e protestuesve dëgjohen thirrjet si:  "Vdekje Khamenei dhe Raisi", për Kryeministrin dhe Presidentin e vendit.

Protesta nisën që prej mbrëmjes të së enjte pasi regjimi vendosi shkurtimin e subvencioneve të ushqimeve, gjë që shkaktoi rritje të çmimeve.

Zyrtarët iranian po përgatiten edhe  për më shumë trazira në javët e ardhshme.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Fatos Tarifa: VDEKJA E ARSYES, pse të mos flasin edhe kinezët shqip?

Fatos Tarifa: VDEKJA E ARSYES, pse të mos flasin edhe kinezët shqip?