Protestat e përgjakshme në Kazakistan, çfarë po ndodh me ‘mbretin’ e Bitcoin? Pse ra nga ‘froni’ Kina?

Protestat e përgjakshme në Kazakistan, çfarë po ndodh me ‘mbretin’ e Bitcoin? Pse ra nga ‘froni’ Kina?

Foto ilustruese

Çmimet e Bitcoin kanë rënë me më shumë se 10% ditët e fundit, pas protestave të përgjakshme që kanë përfshirë Kazakistanin, një nga qendrat kryesore në botë për minierat e kriptomonedhave.

Mbikëqyrësi i sigurisë kibernetike Netblocks tha se ndërprerja e internetit në Kazakistan vazhdoi në një shkallë mbarëkombëtare prej mëngjesit të së premtes, dhe megjithëse u tha se arsyeja ishte të pengohej komunikimi mes protestuesve, pasoja janë përhapur në shumë nivele.

Kazakistani është lojtari më i fuqishëm në botën e bitcoin. Kjo pasi “mbreti” i kriptomonedhave, Kina, vitin e kaluar largoi minatorët e kriptomonedhave për shkak se konsumonin shumë energji.

Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë , emetimet e Kazakistanit për njësi të energjisë janë më të larta se ato të Kinës. Agjencia vlerëson se qymyri i Kinës emetonte rreth 1,000 g CO 2 në kilovat orë, ndërsa ai i Kazakistanit emeton afër 1,500 g.

Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera krijohen nga kompjuterë me fuqi të lartë, zakonisht në qendrat e të dhënave në pjesë të ndryshme të botës që konkurrojnë për të zgjidhur enigmat komplekse matematikore në një proces shumë intensiv të energjisë. Sa më shumë minatorë në rrjet, aq më e madhe është sasia e fuqisë së kompjuterit që nevojitet për të nxjerrë bitcoin të ri.

Bitcoini nga data 4-6 janar

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Serbia dhe Kina nënshkruajnë memorandum për pagesa në juan

Serbia dhe Kina nënshkruajnë memorandum për pagesa në juan