Protestat për arrestimin e kreut të opozitës në Rusi, policia arreston 3000 persona

Foto nga protesta

Ka shkuar në 3000 numri i personave të arrestuar nga policia gjatë protestës që ka përfshirë Rusinë në mbështetje të burgosurit Alexei Navalny.

Dhjetëra mijëra njerëz kundërshtuan forcat e policisë për t'u bashkuar me disa nga tubimet më të mëdha kundër Presidentit Vladimir Putin në vite.

Mijëra qytetarë kundërshtuan arrestimin e tij, duke brohoritur në kor për largimin e presidenti Vladimir Putin.

Referuar mediave ndërkombëtare, policia është parë duke rrahur dhe tërhequr zvarrë protestuesit, të cilët ishin të moshave të ndryshme, nga studentë deri të moshuar.

Ishte vetë kreu i opozitës Navalny i cili bëri thirrje për protesta duke kontestuar arrestimin e tij.

Ai u arrestua pasi ai fluturoi përsëri në Moskë nga Berlini, ku ai ishte duke u rikuperuar nga një sulm pothuajse fatal i agjentit nervor në Rusi gushtin e kaluar.

Kur u kthye, ai u mor menjëherë në paraburgim dhe u shpall fajtor për shkeljen e kushteve të lirimit me kusht. Ai thotë se është një rast i hutuar i krijuar për ta heshtur.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Vatani: 24/01/2021 09:41

    Po si ka mundesi sa nderroi pushteti ne amerike filluan protestat ne rusi edhe turqi. illuminati I qelbur.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Thashethemet si viruset